Krzewuszka cudowna pochodzenie i wygląd

Krzewuszka cudowna zwana jest też krzewuszką Weigela. Ta druga nazwa pochodzi od nazwiska słynnego, niemieckiego lekarza i botanika Christiana Ehrenfrieda von Weigela. Krzewuszka (Weigela Thunb.) pochodzi z Azji (Chiny, Japonia) gdzie występuje naturalnie. Ze względu na swój piękny wygląd roślina trafiła także do europejskich ogrodów. Krzew dorasta do maksymalne 3 metrów wysokości. Ma drobne, zielone listki a od maja do nawet sierpnia kwitnie wydając jasnoróżowe, czasem nawet czerwone, rzadziej białe, dzwonkowate kwiaty. Gałęzie rośliny mają tendencję do zwieszania się ku ziemi (szczególnie jeśli chodzi o większe egzemplarze). Gubią liście na zimę.

Czytaj także: Wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie - na które kwiaty postawić w marcu i kwietniu?

Gdzie posadzić krzewuszkę?

Krzewuszkę cudowną sadzimy w żyznej, przepuszczalnej glebie. Warto, aby odczyn ziemi był lekko kwaśny (można podsypać krzew na przykład korą sosnową). Dobrze, żeby krzaczek rósł raczej w osłoniętym od wiatru miejscu - krzewuszka źle znosi zimno. W chłodniejsze miesiące można pomyśleć o okryciu roślinki tak, by nie zmarzła (kopczykowanie korą, przykrywanie słomianką). Krzewuszka jak najbardziej nadaje się na żywopłot, a rozrastające się gałązki można przycinać. Poradzi sobie też na rabatach i skalniakach. Krzak najlepiej rośnie w pełnym słońcu i półcieniu. Posadzony w zacienionym miejscu co prawda nie zmarnieje, ale nie będzie cieszył obfitym kwitnieniem. Krzew dobrze rośnie w towarzystwie innych roślin. Szczególnie efektownie wygląda razem z jaśminem, wiśniami, żylistkiem i wiosennymi kwiatami cebulowymi.

Krzewuszka - odmiany

Krzewuszka ma wiele ciekawych odmian. Do najbardziej popularnych należą:
Bristol Ruby - z kwiatami w kolorze ciemnej purpury i z ciemnozielonymi liśćmi,
Nana Variegata - niewysoki krzak z charakterystycznymi żółto-zielonymi liśćmi,
Krzewuszka koreańska - o białych i jasnoróżowych kwiatach, powtarza swoje kwitnienie,
Victoria - kwitnąca na ciemnoczerwony kolor prawie przez cały sezon, wyjątkowo odporna na mróz,
Mont Blanc - wytwarza wyjątkowe duże kielichy kwiatów o najczęściej białym kolorze,
Caricature - to odmiana o charakterystycznie pofałdowanych liściach,
Purpurea Nana - dorasta do jednego metra, ma różowe kwiaty i ciemnopurpurowe liście wpadające w fiolet.

Czytaj również: Hortensja bukietowa - uprawa i pielęgnacja na balkonie i w ogródku

Jak dbać o krzewuszkę?

Jak dbać o krzewuszkę? To krzew łatwy w uprawie, nie wymaga więc wielu prac i sprawdzi się w ogródkach amatorów. Po posadzeniu (najlepiej jesienią) roślinkę należy podlać. Krzew raczej okrywamy na zimę tak, by nie zmarzł. Wiosną wskazane jest przycięcie starych pędów i zasilnie nawozem do roślin kwitnących. Krzaczek podlewamy w czasie suszy, od czasu do czasu można go obrzucić kompostem. Nie przesadzamy z nawożeniem - zbyt częste może sprawić, że roślina nie będzie chciała kwitnąć. Możemy też przyciąć delikatnie gałązki po okresie kwitnienia. Mniej więcej co 3-4 lata robi się tak zwane cięcie prześwietlające służące rozluźnieniu korony - wtedy światło ma szansę doświetlić każdą gałązkę.

Czytaj też: Jaśmin: uprawa, pielęgnacja i kwitnienie. Jak dbać o jaśmin w ogrodzie?

Jak rozmnożyć krzewuszkę?

Przy rozmnażaniu krzewuszki przyda się już trochę wprawy w pracach ogrodowych. Najłatwiejszy sposób polega na pobraniu sadzonek (półzdrewniałych lub zdrewniałych). Gałązkę tniemy na około 5 cm odcinki. Zostawiamy po jednym listku i sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu i wsadzamy w piasek, lub mieszankę ziemi z piaskiem. Roślinki zraszamy i przykrywamy folią. Po pewnym czasie (najprawdopodobniej po miesiącu) powinny się ukorzenić. W podobny sposób rozmnożymy na przykład hortensję ogrodową.

Zobacz także: Dziewanna – właściwości rośliny wykorzystać mogą nie tylko zielarki. Sprawdź, do czego ci się przyda dziewanna