To był ulubiony hotel Picassa i Camus'a. Zobacz, jak paryski Le Grand Hôtel Cayré wygląda po remoncie
Paryż ma nową-starą perełkę hotelarską. Mowa o Le Grand Hôtel Cayré; ulubionym miejscu pisarzy dwudziestego wieku, którzy uczynili z niego swój dom lub regularnie się tam zatrzymywali. Stare mury przeszły w 2025 roku gruntowną renowację, zwiastując tym samym powrót legendy.

Tu literatura przeplatała się z akordami jazzu, a zapach kawy unosił się między stolikami wykwintnej restauracji, w której jadali Albert Camus, Edith Wharton czy André Malraux. Zaledwie kilka kroków od bulwaru Saint-Germain znajduje się miejsce pełne znakomitych historii, choćby takich jak ta że w Le Grand Hôtel Cayré James Joyce kończył „Ulissesa”. To przestrzeń pełna inspiracji, która po metamorfozie zyskała miejsce na nowe opowieści.
Hotel z historią
Budynek, w którym mieści się Le Grand Hôtel Cayré został zaprojektowany w 1915 roku przez architekta Achille Champy'ego, będącego mistrzem ruchu Art Nouveau i Art Déco. Stworzył siedmiopiętrową konstrukcję, która zachwyca fasadą z kamienia z przeszkloną markizą oraz zakrzywionymi wspornikami, które dumnie podtrzymują balkony i bogato zdobione okna.
1 z 1

@DEPASQUALEMAFFINI_25
Pięć lat później, w 1920 roku Auguste Cayré otworzył Le Grand Hôtel Cayré, a kilkanaście lat potem interes przejął jego syn, Lucien. To właśnie on przekształcił budynek w wytworne i szykowne miejsce, do którego zjeżdżała się cała śmietanka Paryża i nie tylko.
1 z 1

Ulubione miejsce pisarzy
W przestrzeniach Le Grand Hôtel Cayré artyzm unosił się aż pod sufit! Hotel znajdujący się w intelektualnym i artystycznym centrum stolicy przeobraził się w ulubione miejsce pisarzy i artystów. Przyciągał paryską elitę, a wśród gości spotkać można było znane nazwiska, takie jak Guillaume Apollinaire, Edith Wharton, André Malraux, Albert Camus, Jean Cocteau, Boris Vian i Picasso. Inspirował powieściopisarzy i filmowców, takich jak Joseph Kessel i Jean-Pierre Melville, którzy wykorzystali go jako scenerię do „Armii cieni” (L’Armée des ombres).
W czasie drugiej wojny światowej hotel przejęły niemieckie służby specjalne. Później budynek stał się schronieniem podczas wyzwolenia. To w nim francusko-niemiecka powieściopisarka Annette Kolb mieszkała w przez 17 lat, uciekając przed nazistowskimi Niemcami.
1 z 1

Nowa historia Le Grand Hôtel Cayré
W 2025 roku hotel przeszedł gruntowną metamorfozę. Totalny remont nie pozbawił go jednak artystycznego ducha! Architekt Michaelis Boyd stworzył scenografię, bazując na znakomitej historii miejsca. Przy wejściu czeka rozłożysty baldachim, a wyposażenie tworzą haftowane tkaniny, antyczne lustra, naturalny marmur i lampy z frędzlami, będące hołdem dla estetyki lat dwudziestych. Pokoje wypełniają luksusowe tapety Pierre Frey, eleganckie meble Maison Leleu czy zjawiskowe oprawy Disderot. Każdy milimetr tego hotelu to uczta dla oka.
Le Grand Hôtel Cayré oferuje 123 pokoje, w tym dwa apartamenty z widokiem na Wieżę Eiffla, całodzienną brasserie i ekskluzywny bar. Przestrzenie wypełniają stare plakaty pamiętające przeszłe czasy, nuty, ogłoszenia o wystawach i targach literackich wyszperane z lokalnych pchlich targów, sklepów z antykami i księgarni z używanymi książkami. To relikty, które przypominają o artystycznym i literackim boomie, który doprowadził do rozkwitu hotelu. Nawet książki napisane w tamtym czasie, niektóre przez pisarzy, którzy zatrzymywali się w hotelu lub byli nim zainspirowani, są tutaj dostępne dla gości, aby mogli zanurzyć się w tętniącej życiem przeszłości.
1 z 9

2 z 9

3 z 9

4 z 9

5 z 9

6 z 9

7 z 9

8 z 9

9 z 9
