"Plantacja" Alicji Panatowskiej powstała z potrzeby wykorzystania tego, co zostało porzucone i znalezione. Autorka spędziła kilka miesięcy przeczesując ulice Londynu, by zebrać porzucone szklanki, kieliszki i spojrzeć na współczesny problem rozrzutności. W sen sposób Alicja stworzyła niewielkie ceramiczne obiekty, które po umieszczeniu w różnych szklanych naczyniach służą do hodowli roślin we własnym domu, w kuchni, na parapecie. Zmyślnie umieszczone naczynia w szkle pozwalają na obserwację całego procesu wzrostu rośliny, od korzeni aż po pnącze. 

"Plantacja" jest niezwykłym dziełem sztuki użytkowej w miniaturze, została pokazana podczas tegorocznej wystawy EXPO 2015 w Mediolanie i została zakupiona przez Muzeum Szkła w Szanghaju, by dołączyć do stałej kolekcji tego muzeum.

Alicja Patanowska zajmuje się sztuką i designem. Ukończyła wydział ceramiki ASP we Wrocławiu oraz Wydział Ceramiki i Szkła Royal College of Art w Londynie. Swoje prace realizowała między innymi w Polsce, Finlandii, Estonii, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii, również w fabrykach szkła i porcelany. Patanowska czerpie inspirację z samego procesu twórczego, a jej ulubionymi mediami są ceramika i szkło. W swojej pracy artystycznej łączy rękodzieło z nowymi technologiami, nie zapominając jednak o ludziach i ich potrzebach. Jako artystka, tworzy sztukę, która nie jest pozbawiona walorów użytkowych, a jako designer – projektuje obiekty użytkowe o walorach artystycznych. Znakiem rozpoznawczym artystki są nietypowe połączenia – materiałów, pomysłów, zastosowań i znaczeń.

"Plantacja" Alicji Patanowskiej - galeria>>