Niepokojące wydarzenia w Luwrze

Najsłynniejszy obraz świata obrzucony ciastem z kremem? W internecie pojawiły się niepokojące nagrania z dziełem Mona Lisa pędzla Leonarda da Vinci. Płótno wydaje się być na nich wysmarowane kremem. Media donoszą, że 29 maja do muzeum w przebraniu seniorki na wózku inwalidzkim wjechał wandal. Mężczyzna w sali z La Giocondą wstał z wózka i próbował wsmarować w dzieło ciasto z kremem. Na szczęście obraz nie ucierpiał (jest chroniony przez pancerną szybę). Wandalem natychmiast zainteresowała się ochrona muzeum. Na razie nie wiadomo dlaczego to właśnie Mona Lisa zdenerwowała mężczyznę. Pojawiają się głosy, że był to performance mający na celu zwrócenie uwagi na problemy naszej planety.

Mona Lisa - o obrazie

Mona Lisa to najsłynniejsze dzieło Leonarda. Olejny obraz o wymiarach 77 × 53 cm artysta namalował na topolowej desce około 1507 roku na zamówienie florenckiego kupca, bławatnika Francesca Giocondy. Od 1797 roku dzieło można oglądać w Luwrze, na stałej ekspozycji. Portret przedstawia tajemniczo uśmiechniętą kobietę siedzącą na balkonie. W tle mamy widok na rozległy krajobraz. Kim była modelka pozująca mistrzowi? Istnieje sporo teorii na ten temat. Najprawdopodobniej była nią Lisa Gherardini, żona wspomnianego już Francesca. Badacze wskazywali także na Izabelę Aragońską czy Beatrice d’Este, a także na podobieństwo sportretowanej damy do samego Leonarda da Vinci.

Mona Lisa - akty wandalizmu

To nie pierwszy raz, kiedy ktoś próbował zniszczyć dzieło. W latach 50. mężczyzna zakochany w damie z portretu próbował wyciąć płótno z ram za pomocą... żyletki. W 1956 roku w dzieło kamieniem rzucił Boliwijczyk Ugo Ungaza Villegas. Wtedy już Mona Lisa znajdowała się za ochronnym szkłem. W 1974 roku (podczas wystawy w Muzeum Narodowym w Tokio) pewna kobieta spryskała Giocondę czerwoną farbą w proteście przeciwko niedostosowaniu muzeum do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. W 2009 roku w stronę Mona Lisy poleciała filiżanka z herbatą rzucona przez zwiedzającą.