Mieszkanie w sercu Gdyni

Bez owijania w bawełnę przyznajemy: kochamy Trójmiasto. Gdynia zaś ma tu miejsce szczególne: koloryt miasta - portu, modernistyczne kamienice a na dodatek imprezy, które lubimy (poszukajcie relacji z tegorocznych Gdynia Design Days w naszych wyróżnionych stories na instagramie). Dzisiaj kolejna perełka z Gdyni. To pokazowy apartament na jedenastym piętrze inwestycji Portova, zlokalizowanej w samym sercu miasta.

Modernizm i portowy koloryt

Cały kompleks to hołd dla Gdyni, jej wyjątkowej historii i atmosfery, która od początku istnienia miasta przyciąga tu ludzi z całej Polski - tłumaczy Michał Ciomek z Invest Komfort (deweloper). Ten hołd widać także w mieszkaniu zaaranżowanym przez zespół architektów z pracowni LOFT Magdaleny Adamus oraz firmy Invest Komfort.  - Zależało nam na nawiązaniu do klimatu gdyńskiego śródmieścia, ale w sposób niedosłowny, bez bezpośrednich cytatów – podkreśla Magdalena Adamus z LOFT i dodaje - Punktem wyjścia była także lokalizacja mieszkania: bliskość portu i stoczni. Kolorystyka bezpośrednio nawiązuje do kolorów morskich kontenerów i dźwigów. Styl mieszkania łączy w sobie elementy industrialne, modernistyczne, ale bez wyraźnej dominacji.

Design i funkcjonalność

W tej 60 metrowej przestrzeni ważne było uzyskanie wrażenia przestronności. Architekci zdecydowali się na przesunięcie granicy pomiędzy sypialnią a korytarzem. Dzięki temu mieszkanie jest jaśniejsze (doświetlenie) i wydaje się naprawdę duże. Mamy tu podział na strefę dzienną i prywatną, Sypialnia łączy się z przedpokojem (tu mamy zabudowę w roli garderoby) oraz łazienką. Salon połączony z aneksem kuchennym daje przestrzeń na gotowanie, biesiadowanie i wypoczynek. Czerwona, matowa zabudowa kuchenna zdecydowanie przyciąga uwagę i jest mocnym punktem na mapie tego mieszkania. Spory stół z krzesłami tworzy miejsce idealne do celebrowania wspólnych posiłków. Kolejny, wyrazisty punkt to dekoracyjny łuk w salonie - nawiązanie do gdyńskiego modernizmu, a zarazem tło dla mebli i dodatków. Twórcy projektu we współpracy ze Studiem Home Design postawili dość mocno na meble od polskich projektantów i producentów. Część z nich wykonano na specjalne zamówienie. Ciemną barwę drewna równoważą miękkie formy jasnej tapicerki i jasne deski na podłodze. Do tego czarne dodatki o industrialnym charakterze (nawiązanie do portowej tradycji miasta) i czarno-białe fotografie Toma Kurka. Wszystko to splata się tworząc atmosferę sprzyjającą relaksowi.