Reklama

Drewno na podłodze, na ścianach. W formie mebli i dodatków. W łazience, sypialni i przedpokoju. Tam, gdzie panuje surowy chłód minimalizmu i w przestrzeniach zdominowanych przez skandynawską prostotę. Drewniane wykończenia królują w trendach! Jak je wykorzystać? Z czym łączyć i czy rzeczywiście, ten wnętrzarski kameleon pasuje niemal do wszystkiego?

Reklama

Drewno we wnętrzach wciąż jest na topie

Moda na drewno wnętrzach nie przemija. Trwa nieprzerwanie od wielu lat! To nie tyle zasługa estetyki, co trwałości, jaka charakteryzuje podłużne deseczki. Elementy z nich wykonane służą użytkownikom wiele lat, stanowiąc nie jeden raz sentymentalny relikt przeszłości – vintage pamiątkę po przodkach czy cenne znalezisko wyszperane na pchlim targu.

Projekt: Projekt 5R, Aleksandra Fajfer-Orłowska i Sławomir Orłowski, fot: Natalia Kaczmarek Inkadr
Projekt: Projekt 5R, Aleksandra Fajfer-Orłowska i Sławomir Orłowski, fot: Natalia Kaczmarek Inkadr

Jak wykorzystać drewno we wnętrzach? Możliwości jest mnóstwo. Zaczynając od najbardziej podstawowych, podejrzanych w stylizacjach retro i vintage: tworząc z drewnianych elementów elegancki parkiet. Ułożony w jodełkę, szachownicę, czy zwyczajnie jako podłużne deski, będzie doskonałą bazą każdej aranżacji. Ściana także może zamienić się w efektowne tło wyróżniające się naturalnym rytmem dębu czy sosny. Do łask wraca popularna kiedyś boazeria, triumfy świecą lamele i coraz częściej urządzający sięgają po deski z recyklingu, które po odświeżeniu dodają wnętrzu wyjątkowości!

Projekt i zdjęcia: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
Projekt i zdjęcia: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Wszystkie kolory drewna

Drewno jest wnętrzarskim kameleonem, który przybiera rozmaite odcienie, od jasnych i subtelnych, po ciemne, nasycone. Razem z rozkwitem stylu skandynawskiego mieszkania zdominowały bielone deski, które przełamały monopol na ciemne alternatywy. Obecnie w trendach dominują ciepłe, jak najbardziej naturalne tony: płowobrązowy jesion, subtelny dąb, europejski orzech.

Warto mieć jednak na uwadze, że naturalne drewno starzeje się. W miarę upływu czasu powierzchnie będą ciemnieć czy przebarwiać się pod wpływem słońca i wody. Ratunkiem na tę okoliczność jest impregnacja. To przez to, drewno we wnętrzach uchodzi za materiał piękny oraz szlachetny, ale jednocześnie wymagający.

Projekt: Kubieniec + Długosz, fot: Patryk Polewany
Projekt: Kubieniec + Długosz, fot: Patryk Polewany

Jak łączyć drewno?

W przypadku doboru kilku wariantów drewna, panuje zasada, by łączyć ze sobą maksymalnie dwa lub trzy gatunki i kolory. Ważne by, kierować się zbliżonym rysunkiem oraz podobną temperaturą odcieni, co oznacza np. zestawianie desek bielonych z tymi poszarzanymi. Dobrym posunięciem będzie również drewniany kontrast w postaci bardzo ciemnych elementów z jasnymi.

Reklama

Drewno inaczej: czeczota

Charakterystyczny rysunek nieregularnych sęków ma sporego rywala w postaci czeczoty. Nie ona nic wspólnego z klasycznym układem słojów i rytmicznym wzorem. Jest nieregularna, pełna luźno rozmieszczonych spirali, plamek i deseni. Czeczotowe drewno choć powstaje na wskutek jego choroby jest towarem luksusowym. Najczęściej wykorzystuje się do produkcji mebli stosowanych w aranżacjach Biedermeier, klasycznych oraz art déco.

Reklama
Reklama
Reklama