Nie tylko wąsy i surrealizm! Salvador Dalí wciąż fascynuje świat sztuki i designu
Przypominamy kolejnych mistrzów i ich płótna, które stały się kanwą do powstania niecodziennych przedmiotów codziennych. Wierzymy, że te rzeczy mają moc zmieniania prozaicznych chwil w małe święta codzienności.

Wierzymy, że przedmioty codzienne, które do sztuki nawiązują, także mają wielką moc. I choć nie brak głosów twierdzących, że takie rzeczy świecą światłem odbitym, że są ledwie słyszalnym echem wielkości dzieł wielkich mistrzów, na obronę przedmiotów mamy niepodważalny argument – to tylko rzeczy – rzeczy użytkowe, które nie pretendują do rangi dzieł sztuki.
Dali i Dom z papieru
Co łączy ”Dom z papieru” z ustami Marylin Monroe? Fascynacja Dalim. W niezwykle popularnym serialu Netflixa „La casa de Papel” bohaterowie realizują wyrafinowany i brawurowy plan napadu w maskach. Te, choć komiksowo przejaskrawione, natychmiast pozwalają rozpoznać twarz Salvadora Dalego.

Poszukiwacze symboli i ukrytych sensów znajdą na pewno podobieństwo między buntowniczymi naturami wybitnego hiszpańskiego surrealisty i Profesora, genialnego złodzieja artysty, który uknuł misterny plan napadu. Inni, bardziej skłonni do merkantylnych interpretacji, stwierdzą, że chodzi o pieniądze. Dali podobno je uwielbiał i na pewno potrafił je zarabiać, co przecież w przypadku artystów nie jest normą. Ponoć dlatego André Breton nadał Dalemu przezwisko będące anagramem jego imienia i nazwiska – Avida Dollars (chciwy na dolary).
Niewielu jest mistrzów pędzla o twarzach tak rozpoznawalnych, że sami stają się nieśmiertelnymi bohaterami popkultury, a tym samym masowej wyobraźni. Dali twierdził, że „podstawą wszystkich zwycięstw jest… strój”. I choć trudno stwierdzić, kiedy genialny surrealista wypowiadał się serio, charakterystyczny styl na pewno wzmacnia rozpoznawalność artysty.
Salvadro Dali i jego twórczość
Jego talent i buntownicza natura dawały o sobie znać już w dzieciństwie. Talent szlifował, natury nie temperował. Na etapie egzaminów końcowych Dali porzucił Królewską Akademii Sztuki w Madrycie, uznawszy, że jest lepiej wykwalifikowany od egzaminatorów. W 1928 r. powstal jego pierwszy surrealistyczny obraz „Miód jest słodszy od krwi”, a już w 1933 r. miał indywidualną wystawę w Nowym Jorku.

Wszechstronnie utalentowany, obdarzony niezwykłą wyobraźnią, poza malarstwem zajmował się fotografią, rzeźbą, projektował wnętrza, scenografie, przedmioty, meble, a także biżuterię dla Coco Chanel. Ilustrował książki innych autorów i własne, grywał w filmach. I choć życie twórcy „Płonących żyraf”, „Trwałości pamięci” i ponad 1500 innych dzieł było co najmniej barwne, Dali i tak zmyślał wydarzenia, odgrywał role i reżyserował fragmenty swego życia niczym sztukę, tworząc własną legendę. „Wokół Dalego wszystko jest prawdziwe z wyjątkiem Dalego”, stwierdził kiedyś. Legenda trwa, a wzornictwo ma swój udział w jej pielęgnowaniu.
Portfel Róża medytacyjna Salvador Dali, szyjemysztuke.pl
Portfel z dekoracją inspirowaną enigmatycznym dziełem sztuki, które zajmuje znaczące miejsce w twórczości Dalego.

Sofa Bocca, Studio 65 dla Gufram
Sofa Bocca autorstwa Studia 65 powstała w hołdzie Dalemu, który zaprojektował sofę w kształcie ust Mae West (najpierw na swym obrazie, później w rzeczywistości) – Bocca inspiruje się jednak ustami Marilyn Monroe.

Świecznik BOCA, Essential Home
Świecznik Boca to designerski element dekoracyjny, który przyciąga uwagę swoim unikatowym kształtem inspirowanym motywem ust.

Kokeshi Salvador LUCIE KAAS
Kokeshi Salvador od Lucie Kaas to ręcznie malowana, drewniana figurka inspirowana postacią Salvadora Dalí. Projekt autorstwa Becky Kemp z kolekcji Sketch.inc dla Lucie Kaas.

Salvador Dali, Dalilight
Flakon wody toaletowej Salvador Dalí Dalilight odzwierciedla surrealistyczny styl artysty. Wykonany z przezroczystego szkła w delikatnym, niebieskim odcieniu, nawiązuje do motywu kobiecych ust i nosa, często obecnych w twórczości Dalíego.

Stół i krzesło LEDA, BD Barcelona Design
Siedzisko nawiązuje do ludzkiej anatomii, natomiast stolik łączy elegancką złotą konstrukcję z surrealistyczną formą, tworząc hybrydę fantazji i rzeczywistości.
