Wyjątkowa, polska tradycja trafiła właśnie na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości - tak zwana listę UNESCO. Chodzi o zwyczaj układania dywanów kwiatowych specjalnie na procesję Bożego Ciała. Z kwiatowych kobierców słynie szczególnie parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu. Dywany z płatków układają też mieszkańcy wsi Klucz, Olszowa, Zalesie Śląskie i Zimna Wódka.
- Gratuluję wszystkim twórcom niesamowitych dywanów kwiatowych. Od dzisiaj możecie czuć się dumni, ponieważ wasza praktyka trafiła na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Reprezentatywna Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości

Na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości znajdują się tradycje i praktyki z całego świata, które ukazują różnorodność niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Polskę na liście dumnie reprezentują krakowskie szopkarstwo, kultura bartnicza i od wczoraj zwyczaj układania kwiatowych dywanów. Ta tradycja w Polsce liczy sobie około 200 lat. Nawiązuje do dawnego zwyczaju przekazywania kwiatów na uroczystość Bożego Ciała przez królewskie ogrody. Płatki kwiatów przed Monstrancją podczas procesji rozsypują także bielanki. W 2018 roku zwyczaj wpisano na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.  

Jak powstają kwietne dywany?

To zasługa całej społeczności Spycimierza, Olszowej, Zimnej Wódki, Zalesia Śląskiego i Klucza. Trasę procesji dzieli się na odcinki. W przygotowaniu kwiatowych kompozycji (wzory religijne i abstrakcyjne wzory) biorą udział całe rodziny od najmłodszych po najstarszych członków (każda z rodzin ma swój fragment do ozdobienia). Do dekoracji używa się między innymi piasku, płatków dzikich róż, peonii, chabrów, polnych maków, rumianków, bzów, łubinów, liści, szyszek, mchu, bukszpanu, trzciny i innych roślin. Podobną tradycją jest włoska Infiorata.