Nie cierpiał Bauhausu, bardziej od kątów prostych pociągały go obłe, organiczne kształty. W swoich szkicach zamykał ponadczasowe pomysły będące połączeniem nowoczesności z modernizmem. Może dlatego każda wykonana przez niego bryła budziła wiele emocji. Oscar Niemeyer. Przedstawiamy kilka znanych realizacji architekta, który w sztuce szukał duszy.

Oscar Niemayer - pasjonat

W niemal każdej realizacji odwoływał się do tradycyjnej brazylijskiej sztuki. Swoje budowle wtapiał w romantyczny krajobraz, jednak nie zwracał uwagi na ich piękno. Był pesymistą wrażliwym na zachodzące w świecie zmiany. Uważał, że dobra architektura powinna mieć cel. Sam nieustannie go szukał.

Oscar Niemeyer – architekt wielokrotnie krytykowany

Zaczynał na początku lat 30. To wtedy poznał Le Corbusiera, zachłysnął się jego stylem. Proste, ascetyczne, pozbawione detali i ornamentów fasady wspaniale wpisywały się w estetykę Niemayera. Gmach Ministerstwa Edukacji  w Rio de Janeiro był pierwszą realizacją młodego adepta architektury. Kiedy jakiś czas później w Brasilii projektował i ustawiał gmachy budynków, to rozwiązanie wzbudziło wiele kontrowersji. Smukłe, opływowe formy budziły jednocześnie podziw i kontrowersje. Zyskały dużą rozpoznawalność, a twórcę zaczęto nazywać ojcem brazylijskiego modernizmu.

Oscar Niemeyer - południowoamerykański Le Corbusier

W 1947 roku architekt pracował nad siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Ważny projekt stał się jeszcze ważniejszy, kiedy po raz drugi w swoim życiu spotkał Le Corbusiera. Zafascynowany jego „maszyną do mieszkania”, marzył, by podobne rozwiązanie przenieść na grunt Ameryki Południowej. Zadanie okazało się karkołomne, płaski dach, poziome pasy okien i szkieletowa konstrukcja nie spodobały się inwestorom. Niemeyer nie poddał się, a nowatorskie pomysły umieścił w Casa des Canoas, rezydencji mieszczącej się w Rio de Janeiro. Na przestrzeni kilku dekad wykonał m.in. siedzibę Francuskiej Partii Komunistycznej, budynek Muzeum sztuki Nowoczesnej w Niteroi i pawilon Serpentine Gallery w londyńskim Hyde Parku. To ostatnie zlecenie otrzymał dzięki Zahai Hadid. Architektka uwielbiała niecodzienne projekty Niemeyera. Laburynty pełne wijących się korytarzy, platform, mostków i stopni nie pasowały do klasycznych, nie ekscentrycznych i banalnych założeń.

Autor 200 budowli

Nieprzychylne opinie na temat zawiłych, wymagających brył to jedno, drugie to poglądy polityczne, jakie przez lata głosił. Oscar Niemeyer był komunistą, z tego powodu nigdy nie otrzymał amerykańskiej wizy i ominęło go kilka kontraktów, tj. cykl wykładów na Harvardzie. Niemeyer zmarł w 2012 roku w Rio de Janeiro. Zaprojektował ponad 200 budowli.