Minimalizm to styl, który – jak sugeruje nazwa – cechuje się ograniczeniem danych elementów do minimum. Nie oznacza to jednak, że na nowoczesne ogrody minimalistyczne składa się wyłącznie równo skoszony trawnik. Nic bardziej mylnego – podążając stylem minimalistycznym, również możesz stworzyć bujny ogród, jednak będzie on znacznie bardziej uporządkowany niż w przypadku stosowania tradycyjnych rozwiązań.

Co ważne, istotą minimalizmu jest rezygnacja z tego, co zbędne i niepotrzebne – tę samą zasadę wprowadzić możesz podczas aranżowania swojego ogrodu. Z roślin, które w zaplanowanej przez ciebie przestrzeni nie pełnią żadnej funkcji – nawet estetycznej – możesz bez żalu zrezygnować. Dzięki temu uda ci się osiągnąć ład, porządek i harmonię.

Minimalizm w ogrodzie – skąd jego popularność?

Coraz więcej osób, aby sprzeciwić się nadmiernemu konsumpcjonizmu, decyduje się na minimalistyczny life style. W pozbywaniu się niepotrzebnych rzeczy i w ograniczaniu do minimum swoich potrzeb odnajdują szczęście.

Dzięki minimalizmowi możesz uniknąć poczucia przytłoczenia – masz mniej rzeczy, więcej przestrzeni. Co więcej, twoja przestrzeń staje się uporządkowana, co pozwala ci się lepiej zrelaksować i efektywniej odpoczywać. Nic cię nie rozprasza.

Właśnie z tego powodu minimalizm w ogrodzie staje się coraz popularniejszy. Poza tym jednak, minimalistyczne ogrody posiadają znaczące zalety – chociażby to, że dbanie o nie jest prostsze, bardziej uporządkowane i przewidywalne niż w przypadku ogrodów chaotycznych, bujnych i maksymalistycznych.

Nowoczesny ogród minimalistyczny – czym się cechuje?

Zanim zdecydujesz się na minimalistyczny ogród nowoczesny, sprawdź, czym się cechuje i czy naprawdę odpowiada twoim potrzebom. W przypadku aranżowania ogrodu, warto nie tylko kierować się obowiązującymi trendami, ale i własnymi preferencjami.

Jakie cechy mają nowoczesne ogrody?

 • Oszczędność i prostota – z pewnością w minimalistycznych ogrodach nie spotkamy zbyt wielu roślin – ich ilość będzie ograniczona.
 • Geometryczność – wyraźnie wytyczone ścieżki, konkretne linie wyznaczające poszczególne sekcje ogrodu, idealnie wystrzyżone i uformowane krzewy – tego możesz się spodziewać.
 • Brak dekoracji – nie znajdziesz popularnych jeszcze jakiś czasu temu ogrodowych krasnali, figurek czy innych ozdób. Dekoracyjną funkcją mogą ewentualnie pełnić roślinne rzeźby.
 • Niewielka ilość kwiatów – minimalistyczne ogrody przede wszystkim składają się z roślin zielonych – kwieciste rabaty czy kolorowe skalniaki rzadko kiedy do nich pasują.

Niektórzy zwracają też uwagę na to, że w minimalistycznych ogrodach należy wystrzegać się roślin pnących. Faktycznie, mogą sprawiać kłopot – jednak, jeśli będziesz je regularnie podcinać i nie pozwolisz im na niekontrolowane ogarniecie przestrzeni, mogą także się sprawdzić.

Nowoczesne ogrody minimalistyczne – jak urządzić?

Zaprojektowanie ogrodu nie należy do najłatwiejszych zadań – dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, warto zdecydować się na konsultację z profesjonalistą. Jeśli jednak chcesz podjąć się wyzwaniu samodzielnie, zanim przejdziesz do planowania, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.

 1. Nie bez znaczenia jest styl twojego domu. Minimalistyczne ogrody nowoczesne pozostają w ścisłej harmonii z architekturą domu – aranżacja ogrodu powinna podkreślać jej estetykę, ale także po prostu pasować do otoczenia.
 2. Rozmiar twojego ogrodu jest drugorzędny – styl minimalistyczny możesz wprowadzić zarówno na niewielkiej przestrzeni, jak i nieco większej. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że w przypadku bardzo małych ogrodów, musisz ograniczyć się naprawdę do minimum – w innym wypadku przytłoczysz dostępną przestrzeń.
 3. Nie tylko estetyka jest ważna, ale i funkcjonalność. Zaplanuj miejsce do odpoczynku, weź pod uwagę, gdzie znajduje się taras… Podejdź do planowania w jak najbardziej indywidualny sposób i nie zapomnij o tym, aby można było korzystać z ogrodu w wygodny sposób.

Jakie rośliny posadzić w nowoczesnym ogrodzie minimalistycznym?

Wybór roślin z pewnością nie będzie łatwy. Na zakupy wybierz się z myślą, że w minimalizmie mniej znaczy więcej – nie kupuj roślin w nadmiarze, pamiętaj, że znacznie się rozrosną. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 • Nowoczesne ogrody minimalistyczne cechują się symetrią. Nie kupuj więc pojedynczych gatunków danych roślin – poszczególnych rodzajów krzewów czy drzewek powinno być jak najmniej.
 • Zrezygnuj nie tylko z wielu różnych odmian, ale i kolorów. Najprostszym rozwiązaniem będzie postawienie na zielone krzewy oraz trawy ozdobne, występujące w jednym określonym kolorze. Jeśli chcesz, aby twój ogród dobrze się prezentował przez cały rok, zrezygnuj z drzew liściastych, a zamiast tego postaw na krzewy wieczniezielone.

Jakie rośliny są często wybierane do aranżacji minimalistycznych ogrodów?

 • brzozy
 • klony
 • magnolia
 • hortensja
 • róża
 • świerk
 • trawy
 • bukszpan
 • miłorząb
 • cis
 • juka

Co istotne, wybierz nie więcej niż jedną lub dwie rośliny kwitnące – w innym wypadku możesz osiągnąć efekt chaosu.

Getty Images, acprints

Czytaj także: Ogrody japońskie

Minimalistyczne ogrody nowoczesne – jak o nie dbać?

Minimalistyczne ogrody to właściwie przeciwieństwa bujnej, pełnej dzikości natury. Właśnie dlatego najlepiej się prezentują, gdy są zadbane. Jeśli nie masz dużo czasu, aby regularnie dbać o ogród, tym bardziej powinnaś zdecydować się na niewielką liczbę roślin.

Istotnym elementem minimalistycznych ogrodów jest trawnik. Oczywiście, koniecznie jest regularnie koszenie trawy, jednak latem, w czasie upałów, zachowaj ostrożność. Skoszenie wysuszonej trawy sprawi, że twój trawnik nabierze żółtawego koloru.

Krzewy i drzewa regularnie podcinaj – stosuj się do zaleceń najodpowiedniejszych dla danej odmiany. Co ważne, w minimalistycznym ogrodnictwie istotne są kształty – warto spróbować nadać roślinom konkretne, odpowiednie formy. Jednak i tutaj zachowaj umiar – nadmiar różnych kształtów może nie dać pożądanego efektu.

Nowoczesne ogrody minimalistyczne – meble i oświetlenie

Istotnymi elementami aranżacji ogrodu, o których nie można zapomnieć, są chociażby meble. Jak je wybrać, aby pasowały do minimalistycznego stylu?

 • Z pewnością zrezygnuj z bogato zdobionych krzeseł i foteli, kolorowych leżaków czy huśtawek. Warto wybrać albo drewniane meble, albo postawić na jeden, stonowany kolor – taki jak czerń, beż, brąz czy odcienie szarości. Świetnie sprawdzi się stół ze szklaną powierzchnią.
 • Oczywiście, meble najlepiej postawić w altanie lub pod zadaszonym tarasem. Architektura ogrodowa powinna być spójna nie tylko ze stylem, w jaki jest utrzymany budynek, ale i z całością. Dlatego, jeśli chociażby zdecydujesz się na drewniane elementy, warto aby do siebie nawzajem pasowały i były utrzymane w dość nowoczesnym stylu.
 • Oświetlenie powinno być dopasowane do stylu ogrodu – dobrze postawić na ledowe listwy lub lampiony w geometrycznych kształtach. Zrezygnuj za to z lamp stojących, bogato zdobionych.

Nowoczesne ogrody minimalistyczne – inspiracje

Blogi ogrodnicze zawierają wiele porad, dotyczących tego, jak stworzyć nowoczesne ogrody minimalistyczne. Oprócz tego jednak możesz w nich znaleźć zdjęcia, pomysły i inspiracje – jeśli jakiś z ogrodów ci się spodoba, spróbuj odtworzyć te rozwiązania na swojej przydomowej przestrzeni. Pamiętaj jednak, żeby uwzględnić takie kwestie jak architektura własnego domu oraz kształt i wielkość działki.

Minimalistyczne ogrody – sadzawki, oczka wodne i fontanny

W nowoczesnym ogrodzie możesz umieścić także zbiornik wodny – warto to jednak dobrze przemyśleć, ponieważ sadzawka czy oczko wodne będzie wyglądało świetnie tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie zadbane. W przypadku stylu minimalistycznego, postaw na proste zbiorniki w kształcie prostokąta – tradycyjne oczka wodne nie sprawdzą się. Dobrym rozwiązaniem mogą być także nowoczesne fontanny ogrodowe oraz nowoczesne wodospady.

Nowoczesne ogrody minimalistyczne – dla kogo się sprawdzi?

Minimalistyczny ogród przed domem z pewnością ucieszy miłośników tego stylu. Jednak, nie tylko dla nich może okazać się najlepszym pomysłem na aranżacje ogródka. Kto powinien zastanowić się nad wyborem nowoczesnego ogrodu?

 • Osoby, które chcą ograniczyć prace ogrodowe do minimum. Chociaż minimalistyczne ogrody wymagają pracy, często jest jej mniej niż w przypadku ogrodów wypełnionych roślinami po brzegi. Jeśli umiejętnie wybierzesz roślinność, może się okazać, że wystarczy przycinanie krzewów dwa razy do roku i regularne koszenie trawy.
 • Zwolennicy uporządkowanych i harmonijnych przestrzeni. W minimalistycznych ogrodach trudno o nadmiar kolorów, kwiatów, krzewów i drzew. Wszystko ma swoje określone miejsce.
 • Mieszkający w szeregówkach i bliźniakach. W przypadku niewielkich ogrodów, minimalizm sprawdzi się najlepiej – pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń. Dodatkowo, estetyczny ogród w zabudowie szeregowej będzie pasował do działek w bliskim sąsiedztwie.

Getty Images, ProCreators