Majówka i wakacje to świetna okazja sprzyjająca podróżom. Warto wybrać się do jednego z muzeów, by w zacisznej, odcinającej się od zgiełku miasta przestrzeni lepiej poznać nasze dziedzictwo kulturowe. Jakie są najpiękniejsze muzea świata? Zerknijcie na nasz mały ranking i dowiedzcie się, w których galeriach warto zatrzymać się choćby na chwilę.

Luwr - muzeum skryte w cieniu piramidy

Nasze zestawienie nie może obyć się bez Luwru. Zatrzymując się choćby na kilka dni w Paryżu nie sposób przejść obojętnie wobec jednego z najbardziej fotogenicznych muzeów na świecie. Pierwsi zwiedzający pojawili się w muzeum pod koniec XVIII wieku. Kilkaset lat później, w 1989 roku, obok dawnej rezydencji francuskich królów, zbudowano szklaną piramidę. Dość szybko praca Ieoh Minga Peja stało się arcydziełem współczesnej architektury. W muzeum warto obejrzeć nie tylko „Mona Lisę” Leonarda da Vinci, „Wenus z Milo”, ale i mający 410 karatów diament wcześniej należący do Napoleona.

Muzea Watykańskie - chluba papieży

Muzea Watykańskie to pozycja obowiązkowa dla każdego konesera sztuki. Jedno z najpiękniejszych muzeów świata składa się z 22 kolekcji sztuki starożytnej i nowożytnej. To także największe zbiory religijnych dzieł, przez lata gromadzone przez papieży. Warto zajrzeć do Stanz Watykańskich pieczołowicie zdobionych przez Rafaela i monumentalnej Kaplicy Sykstyńskiej Michała Anioła. Co ciekawe, dokładne obejrzenie wszystkich eksponatów w tej galerii sztuki zajęło by około 80 lat.

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku - muzeum, które koniecznie musisz zobaczyć

Wiele muzeów i galerii sztuki nie powstało by gdyby nie on. Solomon R. Guggenheim, właściciel bajecznej kolekcji obrazów stworzył Muzeum Guggenheima, jedno z czołowych muzeów sztuki współczesnej w Nowym Jorku. Słynny gmach położony w Upper East Side na Manhattanie szybko stał się jedną z najchętniej odwiedzanych galerii. Projekt gmachu jest dziełem Franka Lloyda Wrighta. W muzeum znajduje się sławna kolekcja malarstwa impresjonistycznego, sztuki modernistycznej i nowoczesnej.

Muzeum Peggy Guggenheim - jedno z najpiękniejszych muzeów w Wenecji

Palazzo Venier dei Leoni, dawną rezydencję Peggy Guggenheim, właścicielkę dzieł Pabla Picassa, Marcela Duchampa, Georges'a Braque'a, Jacksona Pollocka i innych artystów, zna każdy miłośnik sztuki. Ekscentryczna milionerka nabyła posiadłość w 1949 roku i od razu umieściła w niej swoją kolekcję. Po latach przekazała ją zarządowi fundacji Solomona R. Guggenheima.

Museo Soumaya w Meksyku - futurystyczna bryła

To muzeum w Meksyku ma nie tylko bogatą kolekcję eksponatów (ponad 6 tys. eksponatów z wszystkich okresów historii Mezoameryki), ale również przyciąga do siebie nietuzinkową architekturą. Futurystyczną bryłę zaprojektowali Fernando Romero, Ove Arup i Frank Gehry. Budynek wzniesiono w 2011 roku. Fasada pokryta heksagonami z aluminium zjawiskowo odbija padające na nią promienie słońca.

Centre Georges Pompidou - centrum współczesnej kultury

Wszystko zaczęło się w 1972 roku. To wtedy Renzo Piano i Richard Rogers rozpoczęli prace nad jednym z najpiękniejszych muzeów świata. Znajdujące się w Paryżu centrum współczesnej kultury posiada własną, wyprowadzoną na zewnątrz instalację cieplną. W muzeum odbywają się cyklicznie wystawy, również te dotyczące polskiej sztuki (jak na przykład TA wystawa o twórczości Kobro i Strzemińskiego).

Muzeum Yves’a Saint Laurenta 

Saint Laurent odkrył Marrakesz w 1966 roku. Potem odwiedzał miasto dość regularnie, tu zaglądał po inspiracje i odpoczywał. Gmach tego muzeum projektu Studia KO mieści na Rue Yves Saint Laurent, w sąsiedztwie słynnego Jardin Majorelle. Geometryczną fasadę budynku pokrywają cegiełki układające się we wzór tkanych nici. Do tego lastryko, beton i imponująca wystawa prezentująca dorobek Yves’a Saint Laurenta.

Muzeum Guggenheima w Bilbao - muzeum rzeźba

Budynek Muzeum Guggenheima w Bilbao zaprojektowany przez Franka O. Gehry'ego przyciąga zwiedzających jak magnes. Ogromna, srebrzysta bryła zbudowany ze szkła i blachy tytanowej trafiła już do podręczników dla studentów architektury. W środku bogate zbiory sztuki współczesnej (między innymi Warhol, Koonig, Rauschenberg, Koons) na 11 000 m² przestrzeni wystawienniczej.

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy