Luwr w Abu Dhabi? To nie pomyłka! Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały właśnie 30-letnią umowę z paryskim Luwrem i rządem Francji. Mówi się, że dokument opiewa na blisko 1,3 miliarda dolarów. Dzięki tej umowie placówka w Abu Dhabi może używać nazwy Luwr, będzie także mogła wypożyczać dzieła ze słynnego, francuskiego muzeum oraz liczy na jego doradztwo.Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce w ostatni weekend.

My oczywiście zwracamy uwagę przede wszystkim na formę budynku. Projektowani przestrzeni muzealnych to niełatwa sztuka. Tego zadania podjął się Francuz, architekt Jean Nouvel, laureat prestiżowej nagrody Pritzkera. Możecie kojarzyć go z realizacji takich jak między innymi Teatr miejski w Belfort czy Instytut Arabski w Paryżu.

Czytaj też Musée Yves Saint Laurent Marrakesz

Czytaj też Najbardziej fotogeniczne muzea

Luwr w w Abu Dhabi znajduje się na wyspie Saadiyat w otoczeniu innych placówek kultury. Muzeum wygląda jak biała bryła przykryta ogromną, ażurową kopułą. Promienie słońca wpadające przez dach tworzą wyjątkową grę światła. Nocą dach jest odpowiednio podświetlany. Obszary częściowo odkryte, tuż pod  samą kopułą służą do prezentacji czasowych wystaw i instalacji, podczas gdy zbiory stałe i dzieła wypożyczane mieszczą się w białych kubicznych blokach, tworzących "muzeum-miasto". Oprócz przestrzeni muzealnych w Luwrze znajdziemy także audytorium na 270 miejsc, restaurację, sklep i kawiarnię. Jak się Wam podoba?