Mural zainspirowany twórczością Olgi Tokarczuk

Przed Wami najnowsza inicjatywa Łódzkiego Centrum Wydarzeń. To "Sobie" - mural  zainspirowany twórczością Olgi Tokarczuk. Malunek o wymiarach 22m x 12m  znajduje się na bocznej ścianie budynku przy ulicy Ogrodowej 4 w Łodzi (niedaleko Manufaktury i słynnej ulicy Piotrkowskiej). To kompozycja graficzna przedstawiająca różne przesunięcia liter słowie "sobie" opatrzona cytatem z książki „Dom dzienny, dom nocny” wydanej w 1998 roku.

„I jedyne, co mogę o sobie powiedzieć, to że przydarzam się sobie” - Olga Tokarczuk  

Słowa Noblistki w interpretacji Pawła Ryżki

Autor projektu muralu to Paweł Ryżko, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Artysta tworzy na styku sztuki oraz projektowania graficznego. Zajmuje się plakatem, typografią, malarstwem, muralami oraz interwencjami w przestrzeni publicznej. Projektuje także oprawy graficzne dla wydawnictw muzycznych. Jest współtwórcą międzynarodowego kolektywu „Void Projects”. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. 
- Nie potrafimy pogodzić się z myślą, że jesteśmy wynikową czasu i przestrzeni a nie wyrażeniem wewnętrznego „ja”. Celowo zmniejszyłem czytelność słowa „sobie” i nadałem literom bardziej graficzny charakter. Słowo za każdym razem ma przestawiony szyk liter. Taka sama liczba znaków, lecz inna kolejność sprawiają, że słowo ulega defamiliaryzacji, nabiera dziwności. Dodatkowo uproszczenie liter nasuwa wizualne skojarzenia z grami, takimi jak domino, kości czy tetris. W grach tego rodzaju zdajemy się na przypadek i traf, a nasze „ja” ma nikły wpływ na rezultat rozgrywki. Jest niczym różowy punkt wstawiony w słowie „o”, który zmienia swoje położenie w zależności od przypadkowego kontekstu... – tłumaczy swój zamysł Paweł Ryżko.

Łódzki neon upamiętniający Jana Sztaudyngera. Instalacja "Twórczość czasu"

Literackie projekty w Łodzi

Mural jest pierwszą częścią projektu pt. „Ulice Słów” - szerszego przedsięwzięcia artystycznego w przestrzeni miejskiej, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Przy projekcie współpracował także pisarz i reporter Mariusz Szczygieł. W projekcie „Ulice Słów” odpowiada za warstwę literacką. Mariusz Szczygieł dokonał wyboru fragmentów tekstów polskich pisarzy (m.in. Hanna Krall, Krzysztof Varga, Krystyna Miłobędzka…), z których do końca roku, powstanie j kolejny ciekawy obiekt – tym razem neon interpretujący fragment tekstu Doroty Masłowskiej. - Wyszukując odpowiednie cytaty do tego projektu, chciałem aby przechodnie i mieszkańcy Łodzi mieli kontakt z ambitną literaturą. Dziś nawet ci, którzy czytają, zaspokajają się głównie literaturą gatunkową: kryminałami, romansami, biografiami celebrytów, czy mało literackim reportażem. Taka literatura ma to do siebie, że jest przewidywalna, schematyczna i – niestety – pełna utartych związków frazeologicznych. Dlatego zależało mi na cytatach, które dają do myślenia, są nieoczywiste, zaskakujące - czyli te uliczne dzieła będą dla czytających jakimś myślowym wyzwaniem. Cytat z powieści Olgi Tokarczuk z powodzeniem mógłby znaleźć się w tomiku Krystyny Miłobędzkiej i być potraktowany jako jednowersowa poezja - podkreśla Mariusz Szczygieł.