Mozaiki i dekoracje ścienne

Niedawno pisaliśmy Wam o sgraffito i mozaikach z Koszalina i Rzeszowa. Dzisiaj zaglądamy do Torunia. Miłośnikom dekoracji ściennych i sztuki, przypominamy o słynnym panneau z Kopernikiem, które od 1973 roku zdobi ścianę Auli UMK w Toruniu. Autorem pracy jest Stefan Knapp, a dzieło powstało dla uczczenia 500-lecia urodzin słynnego astronoma będącego patronem uczelni. 2023 to także Rok Kopernikański, w lutym minęło 550 lat od urodzin twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego.

Czytaj także: Mozaika na rzeszowskim dworcu PKP. Odsłonięto ją podczas prac remontowych

Mozaika z Kopernikiem na Auli UMK 

Mozaika z Kopernikiem to 255 kwadratowych elementów w różnych rozmiarach. Mamy tu podobiznę Mikołaja Kopernika, zegar słoneczny i mnóstwo ciał niebieskich, do tego płytkę z sygnaturą autora. Stefan Knapp wykonał to dzieło swoją autorską metodą polegającą na pokrywaniu stalowych płytek porcelanowym gruntem i sproszkowanym, kolorowym szkłem. Co ciekawe, elementy tej oryginalnej mozaiki powstały poza naszym krajm. Stefan Knapp mieszkał już wtedy i pracował w Anglii. Mozaika będąca darem artysty przypłynęła do Polski w 1972 roku, a w styczniu 1973 została zamontowana na elewacji uniwersytetu i oficjalnie odsłonięta (część obchodów Roku Kopernikańskiego). 

Stefan Knapp - krótkie bio

Stefan Knapp urodził się w Biłgoraju w roku 1921. Pod koniec lat 30. rozpoczął studia w Szkole Technicznej we Lwowie. Po wybuchu wojny trafił na Syberię (jego wspomnienia z tego okresu znalazły się w książce Kwadratowe Słońce). Potem (na skutek układu Sikorski-Majski) znalazł się w Wielkiej Brytanii, został pilotem Raf-u (318 Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy „Gdański"), wciąż marzył jednak o sztuce. Artystyczne marzenia udało się zrealizować po wojnie - Knapp podjął naukę w Centralnej Szkole Sztuk i Rzemiosł  w Londynie i na Royal Academy of Arts. Stworzył wiele konstrukcji malarskich i instalacji. Zmarł w 1996 roku w Londynie.