19 kwietnia w DESA Unicum odbędzie się Aukcja Młodej Sztuki. Wydarzenie  będzie prezentować twórczość najmłodszego pokolenia polskich artystów: tych debiutujących, jak i mających już na swoim koncie pierwsze sukcesy. Cały katalog obejmuje 92 pozycje o dużym potencjale artystycznym i designerskim. W ciągu ostatnich lat cykl wyrósł na jeden z najpopularniejszych w Polsce. 

Sztuka najnowszej generacji polskich artystów jeszcze niedawno nie pojawiała się na aukcjach. Dziś potrafi wzbudzać duże emocje. Dla wielu autorów to pierwsza możliwość wejścia na rynek. Dzieła młodych artystów zjednują sobie fanów nie tylko ze względu na wartość sztuki samą w sobie, ale również przez swój designerski potencjał.

Aukcja Młodej Sztuki to wydarzenie w dużej mierze egalitarne – pojawiają się na niej dzieła „na każdą kieszeń”. Obiektywnie niewielka inwestycja może zaś przynieść duży zysk.

Aukcja pozwala też na dokonywanie wyboru między pracami powstałymi w różnych stylach czy estetykach. Z jednej strony młodzi artyści czerpią inspiracje z własnych doświadczeń, sentymentów, odniesień do współczesnej Polski – czyli tego co realne. Tak jest w przypadku m.in. Karola Wilka wykorzystującego w wystawianej na aukcji pracy motyw kultowego „malucha”. Tomasz Poznysz z kolei wplata w swój obraz wizerunek znanej krytyczki sztuki – osoby bardziej biegłe w temacie bez wątpienia ją rozpoznają.

Na drugim biegunie znajdują się dzieła, w których dominuje surrealizm i bajkowość. W tym gronie znaleźli się m.in. Mateusz Skrzydlewski Patrycja Kruszyńska-Mikulska. Elementy fantastyki i koszmaru sennego sąsiadują w ich pracach z poetyckością. 

Wśród twórców znajdą się także ci, którzy znani są już publiczności, mogą się pochwalić aukcyjnymi sukcesami. To przede wszystkim Arkadiusz Andrejkow, Urszula Chrobak i Jacek Malinowski. Pierwszy z nich zaprezentuje subtelny portret kontynuujący stylistykę, która podbiła serca dotychczasowych uczestników aukcji w DESA Unicum. Urszula Chrobak (akt jej autorstwa w marcu został najdrożej sprzedanym dziełem) po raz kolejny skupia się na kobiecym ciele i intymności. Jacek Malinowski tym razem odnosi się do ikony pop-kultury – Myszki Miki – przenosząc ją na płótno niezwykle oryginalną, autorską techniką.

Aukcja: 19 kwietnia, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: od 5 do 19 kwietnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon Wystawowy Marchand, Plac Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny

GALERIA>>>