Małopolska Chata Podcieniowa to dom stworzony przez BXBstudio Bogusław Barnaś (zespół w składzie: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Taczalska, Urszula Furmanik, Natalia Bryzek, Alzbeta Barancikowa, Alicja Dziedzina, Anna Hydzik, David Hernandes Martin, Paulina Dobrzańska, Magdalena Fuchs). Projekt nagrodzono właśnie Rethinking the Future Award w kategorii Prywatna Rezydencja (mała i średnia realizacja). Konkursowe jury złożone z architektów, projektantów i artystów z całego świata (zasiadają w nim między innymi Anne Cecilie Haug Director of Snøhetta, Dan Howarth Dezeen Editor czy Chiara Domenici, Director of Chapman Taylor) doceniło oryginalny budynek czerpiący inspirację z polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Budowlę okrzyknięto najpiękniejszym domem jednorodzinnym na świecie. Gratulujemy!

Wygląd tego domu chyba najbardziej zainspirowała architektura pobliskiej Lanckorony. Historyczne podcienia osłaniały front domu przed deszczem oraz działaniem słońca. - Projektując ten dom, dostosowaliśmy się do zapisów Planu Miejscowego, który pozwalał na budowę jedynie domu parterowego z poddaszem dwuspadowym. Pomimo restrykcyjnych zapisów, udało nam się wykreować ciekawą strukturę budynku. Twórczo wykorzystaliśmy topografię widokowej działki i wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego. Parter od strony wejścia i wjazdu do garażu powiązany jest z istniejącym poziomem terenu. Następnie w strefie dziennej - kuchni i jadalni - poziom nieznacznie obniża się otwierając wysokie wnętrza na przepiękny widok. Jeszcze niżej, bezpośrednio na poziomie terenu, znajduje się przestrzeń salonu. W centralnej części strefy dziennej, gdzie zlokalizowaliśmy kominek, tworzy się kilkustopniowy uskok przebijający taflę szkła, mający swoją kontynuację na zewnątrz - tłumaczy cały koncept Bogusław Barnaś. 

Południowa strona domu to dużo efektownych przeszkleń, pozwalających cieszyć się gospodarzom widokiem na zielone sąsiedztwo. Na elewacji znajdziemy drewno (będzie starzało się i patynowało).  Wyrazista forma poddasza została wykończona blachą Ruukki Classic, rynny ukryto. Brama garażowa została wykończona materiałem elewacyjnym  idealnie zlicowanym z fasadą domu. 

- Małopolska Chata Podcieniowa to dom designerski ale jednocześnie trwały i ponadczasowy bo zakorzeniony w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu jest on czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem - podkreślają architekci.