Opera w Sydney - historia

Budynek Sydney Opera House to pod względem architektury chyba najsłynniejsza opera na świecie. Sam pomysł wybudowania gmachu zrodził się w latach 40 XX wieku. Budynek miał stanąć na półwyspie Bennelong Point. Wcześniej w tym miejscu była zajezdnia tramwajowa. W 1955 roku rozpisano konkurs na najlepszy projekt opery. Wygrał go w 1957 roku duński architekt Jørn Utzon. Projekt Duńczyka wybrano spośród 233 zgłoszeń. Warto dodać, że autor na etapie konkursowym przesłał wyłącznie sam szkic i ogólne założenia. Budowa Opery w Sydney zamiast zamierzonych 4 lat zajęła aż 14. W międzyczasie znacząco wzrósł koszt wzniesienia gmachu. Wtedy Utzon wycofał się z projektu (zapewne mniejszy budżet nie pozwalał mu na rozwiązania pełne rozmachu, jakie wcześniej planował). Zakończeniem budowy zajęli się Peter Hall, Lionel Todd i David Littlemore. Oficjalnego otwarcia budynku dokonała Królowa Elżbieta II w 1973 roku. 

Zobacz także: Najpiękniejsze budynki oper. 7 architektonicznych perełek

Sydney Opera House: budynek

Opera w Sydney zachwyca ekspresjonistyczną konstrukcją dachu - muszli (lub jeśli ktoś woli żagli) pokrytych specjalnie do tego celu stworzoną dachówką szwedzkiej marki Hoganas Keramik. To najbardziej charakterystyczny element konstrukcji i jednocześnie najtrudniejszy do wykonania. Ostatnie zmiany, właśnie ze względu na trudności, jakie napotykali budowniczy, odbywały się w trakcie budowy. Całość podparto 588 filarami z betonu. Gmach liczy sobie 183 metry długości i 120 metrów szerokości. W najwyższym punkcie ma aż 67 metrów. 

Getty Images

Wnętrze Opery w Sydney

Wrażenie robi także wnętrze budynku, choć tu też koncepcję zaproponowaną przez Jørna Utzona modyfikowano. W środku mamy Concert Hall o 2679 miejscach  z największymi na świecie organami o mechanicznej trakturze, Joan Sutherland Theatre z miejscem dla 1507 widzów, mniejszy Drama Theatre z widownią dla 544 gości, przestrzeń Utzona, która pomieści 210 widzów i sporo pomniejszych pomieszczeń, w tym restaurację The Bennelong z przeszklonym widokiem na port w Sydney. Spojrzenia przyciągają wachlarzowe sklepienia i ogromne kurtyny. Cotygodniowo odbywa się tu około 50 koncertów i spektakli. W 2007 roku Sydney Opera House znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, budynek od dawna był już architektonicznym symbolem Sydney i całej Australii.