Lubicie Google Doodle? Obrazki w logo popularnej wyszukiwarki potrafią rozśmieszyć, przypomnieć o święcie lub ważnej osobie, albo po prostu umilić dzień. My lubimy, a szczególnie podoba się nam się dzisiejsze Doodle (czyli to z 31 maja). Znalazła się w nim słynna brytyjska architekt o irańskich korzeniach - Zaha Hadid. Dlaczego akurat dzisiaj? Równo 13 lat temu Zaha Hadid została pierwszą w historii kobietą wyróżnioną prestiżową Nagrodą Pritzkera.

Jak wygląda samo Doodle? Jest na nim portret pani architekt, oczywiście ubranej w ulubioną czerń. Jest też oczywiście napis "Google". Krój niebieskiej czcionki zainspirowały szkice Hadid - energetyczne i bardzo ekspresyjne. W tle widać Centrum Heydara Alijewa w Baku w Azerbejdżanie, zaprojektowane oczywiście przez Zahę. Budynek mocno wyróżnia się spośród prostych bloków, które go otaczają swoją bogatą formą. Centrum czerpie inspirację z zabytkowych projektów muzułmańskich znalezionych w kaligrafii by stworzyć coś zupełnie nowego. 

Na koniec przypominamy biografię projektantki. Zaha Hadid urodziła się 31 października 1950 roku w Iranie, zmarła w marcu zeszłego roku w Miami. Do 1977 studiowała na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie, a następnie w Architectural Association School of Architecture w Londynie.   Swoje własne biuro architektoniczne - Zaha Hadid Architects otworzyła w 1980 roku. Uznaje się ją za przedstawicielkę dekonstruktywizmu w architekturze. Najsłynniejsze budowle, które wyszły spod ręki Hadid to budynek straży pożarnej w Campusie Vitry, wieża skoczni narciarskiej Bergisel w Innsbrucku, Aquatics Centre w Londynie, budynek opery w Guangzhou w Chinach, czy most Sheikh Zayed w Abu-Dhabi. Zahę Hadid uhonorowano także nagrodą Miesa van der Rohe oraz Stirlinga.