Wielka fala w Kanagawie z klocków LEGO

Wielka fala w Kanagawie to chyba najsłynniejszy drzeworyt autorstwa japońskiego artysty Hokusaia. Praca w stylu ukiyo-e powstała mniej więcej w  1831 roku, w późnym okresie Edo. Była to pierwsza praca artysty z cyklu 36 widoków na górę Fudżi. Hołd temu kultowemu dziełu oddaje teraz marka LEGO tworząc swój zestaw klocków inspirowany kultowym drzeworytem. Projektanci proponują nam układankę ze 1810 elementów w serii LEGO Art. Zestaw uwzględnia wiele warstw i elementów o różnych kształtach, które oddają linie i głębię oryginalnego dzieła Hokusaia. 
- Jesteśmy zachwyceni, że fani sztuki i kultury japońskiej będą mieli szansę zanurzyć się w relaksującym projekcie odtworzenia ikonicznej Wielkiej Fali, uwiecznionej w zestawie LEGO Art - mówi Annemette Baaskjær Nielsen, Projektant Grupy LEGO i dodaje - Ten zestaw oferuje wiele sposobów na odprężenie i odnalezienie spokoju. Nie tylko poprzez zanurzenie się w procesie budowania, ale także detale tego dzieła sztuki i to jak jest skomponowane. Wywołując zainteresowanie natychmiast rozpoznawalnym oryginałem Hokusai i jego bogatą, prawie 200-letnią historią.

Zobacz także: "Gwiaździsta noc" Vincenta van Gogha jako zestaw klocków LEGO

Wielka fala w Kanagawie

Na słynnym drzeworycie widzimy ogromną falę (z pianą morską). Z wodnym żywiołem walczą trzy łodzie (przy wiosłach widzimy ludzi) służące do szybkiego transportu złowionych ryb. W tle bieli się za to charakterystyczny szczyt góry Fudżi. Ten najwyższy szczyt Japonii znajduje się na wyspie Honsiu, a w 2013 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt dziedzictwa kulturowego. Odbitki Wielkiej fali w Kanagawie trafiły do muzeów na całym świecie, w tym do Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Hokusai ma na swoim koncie wiele prac zarówno malarskich jak i drzeworytów, a także książkowych ilustracji. Oprócz widoków na Fudżi oddał tez piękno japońskich kwiatów, mostów czy wodospadów.

Zobacz także: Ogromna wieża Eiffla z klocków