Wystawa prac Małgorzaty Mirgi-Tas w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie 

Na pierwszą indywidualną ekspozycję Małgorzaty Mirgi-Tas po wielkim sukcesie podczas tegorocznego 59. Biennale Sztuki w Wenecji zaprasza już od 2 grudnia Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Na ekspozycji znajdą się prace z lat 2017-2022, w tym uznany przez międzynarodową publiczność cykl „Wyjście z Egiptu” i seria wielkoformatowych tkanin „Herstorie”. Będą też ostatnie dzieła skupione są między innymi wokół historii nowohuckich Romów i romskiej pamięci. 

"Wędrujące obrazy” - ekspozycja

W sali otwierającej wystawę zgromadzono powstałe na przestrzeni ponad pięciuset lat wizerunki Romów stworzone przez nie-Romów. Nazwano je „Atlasem”, nawiązując tytułem i aranżacją do „Atlasu obrazów Mnemosyne” Aby’ego Warburga oraz jego słynnych tablic wystawienniczych. W części „Newo Rom – newo drom” (Nowy człowiek/nowy Rom – nowa droga) Małgorzata Mirga-Tas mierzy się z nowym wizerunkiem romskiej społeczności, związanym ze zmieniającą się sytuacją po 1945 roku. Nowością (stworzoną specjalnie na wystawę w MCK) jest cykl „Siukar Manusia” (z romskiego "Dobrzy, wspaniali ludzie"). To portrety przedstawicieli i przedstawicielek pierwszego pokolenia romskich mieszkańców krakowskiej Nowej Huty oraz pokolenia bezpośrednio doświadczonego Zagładą Romów. Artystka stworzyła je na podstawie zdjęć z rodzinnego archiwum. Ekspozycję „Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas” można oglądać w Galerii i na patio MCK do 5 marca 2023 roku. Kuratorami wystawy są Natalia Żak i Wojciech Szymański. 

Wystawa "Przeczarowując świat" Małgorzaty Mirgi-Tas w Pawilonie Polskim na La Biennale di Venezia 2022

Małgorzata Mirga-Tas  - krótkie bio

Małgorzata Mirga-Tas to artystka wizualna, malarka i rzeźbiarka pochodzenia polsko-romskiego. Artystka urodziła się w Zakopanem w 1978 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Rzeźby. W swojej twórczości często czerpie z romskiego dziedzictwa. W tym roku reprezentował Polskę weneckim Biennale Sztuki.