Ale wiecie, można tego uniknąć. Wystarczy wdrożyć kilka dobrych nawyków, które pomogą zapanować nad przestrzenią. Przydatne tu będą ergonomiczne systemy porządkujące marki PEKA. Sprawdzą się nie tylko w Święta, ale na co dzień. 

Zacznijmy od kuchni, gdzie najwięcej się dzieje każdego dnia, a szczególnie w okresie przedświątecznym. W roli głównej: szuflady. To właśnie one bywają czarodziejską jamą, do której można wrzucić niemal wszystko, zamknąć i zapomnieć. Ale niestety, szuflada nie zapomni. Pewnego dnia po prostu się nie domknie. Jak temu zapobiec? Oczywiście nie wrzucać do wnętrza wszystkiego, co się nawinie pod rękę, ale wyposażyć je w specjalne systemy ułatwiające utrzymanie porządku przez cały rok, nie tylko od święta.

Co zwykle trzymamy w szufladach? Pudełka na żywność, przyprawy, sztućce, talerze, butelki z filtrem na wodę i lunchboxy. Puste plastikowe pojemniki nie dość, że notorycznie się przewracają i dekompletują to jeszcze zajmują zbyt wiele przestrzeni, prawda? System SpaceFlexx pomaga okiełznać wszelkie lekkie przedmioty z tworzywa sztucznego. Składa się z bocznych chromowanych ramek i wewnętrznych pięciu elastycznych przegródek, które dostosowują się do rozmiaru i kształtu przechowywanych przedmiotów. A to pomaga wprowadzić porządek. Wieczko od ulubionego pudełka nie zniknie jak skarpetka w praniu – będzie zawsze na swoim miejscu. A propos prania - materiał, z którego wykonany jest SpaceFlexx, można prać w pralce.

Wiadomo, że porządek w sztućcach zapewniają wkłady do szuflad. Tu mamy duży wybór kolorów i kształtów. Jeśli lubimy klasyczne rozwiązania – idealny będzie wkład Excellent, Sky lub Classico, gdzie sztućce są ułożone w pionowym układzie. Ale można skorzystać z wkładów Scoop, gdzie sztućce ułożone są w różnych poziomach - dzięki czemu unikamy uderzania o krawędzie ostrych noży i widelców podczas otwierania i zamykania. Dodatkowo warto zadbać o specjalny system do przechowywania sztućców serwisowych, jak chochle, łyżki wazowe, widelce do podawania sałatek, nożyce do cięcia drobiu na świąteczne kolacje itp. Pomaga też osobna część na większe noże kuchenne i na folię aluminiową. One przydają się na co dzień.

I teraz przyprawy – przed świętami używamy ich często, rozsypując, gubiąc i mocno bałaganiąc. Najlepiej zorganizować je w pojemniczki, każdy opisać i włożyć do specjalnego wkładu na przyprawy. Do wyboru masz Separado lub drewniany, dębowy wkład do szuflad. Choć małe cargo SNELLO to jeszcze lepsze rozwiązanie. Co to takiego? To wysuwane dolne cargo z dwiema półkami. Perfekcyjnie odnajduje się we wnętrzu małej szafki kuchennej umiejscowionej tuż przy zlewie lub kuchence. Idealnie nadaje się do montowania w wąskich, nawet 150 mm przestrzeniach w meblach kuchennych, które mogłyby być zaślepione i tym samym zmarnowane. Jest w PEKA także system, który umożliwia zamocowanie wieszaka na ręczniki kuchenne, ściereczki i drobne środki czyszczące, dzięki czemu tworzymy mini-szafkę gospodarczą z podręcznymi detergentami do sprzątania kuchni na bieżąco. Pomoże w utrzymaniu porządku i gotowaniu.

No dobrze, a czy można jeszcze ułatwić sobie gotowanie? Można! Wystarczy pomyśleć o systemach podblatowych. Pierwszy z nich to Kitchen Tower, przeznaczony do szafki podblatowej o szerokości frontu 450 mm. Przy otwarciu system wysuwa się z szafki, zapewniając swobodny dostęp z trzech stron do całej zawartości. Górna półka to kombinacja wielu różnych przegródek i pojemników na drobny sprzęt lub przyprawy. Dolna półka wyposażona jest w matę zabezpieczającą przed porysowaniem, którą można łatwo wyjąć i wyczyścić, oraz uchwyt utrzymujący z boku deskę do krojenia. Idealny na przechowywanie w porządku wszystkich drobnych akcesoriów niezbędnych nie tylko w przedświątecznym, kulinarnym szaleństwie!

I jest jeszcze coś, co pomoże w utrzymywaniu idealnej czystości: maty antypoślizgowe. To uniwersalne, kuchenne „królowe” czystości. Funkcjonalne i proste w formie. Pomagają nie tylko w zachowaniu czystości, chronią przed zawilgoceniem, ale również zabezpieczają dno szafek i szuflad przed zarysowaniami, które mogą powodować przechowywane wewnątrz naczynia. Zapobiegają przesuwaniu się przedmiotów podczas otwierania i zamykania szuflady. Nawet ułożone luzem akcesoria kuchenne, sztućce, talerze czy inne przedmioty pozostają zawsze na swoim miejscu. Idealnie przylegają do dna mebla. Wystarczy wyjąć matę i umyć ją wilgotną szmatką z delikatnym płynem do naczyń, a następnie po dokładnym osuszeniu ponownie włożyć na swoje miejsce. Proste? I jakie skuteczne! Aha, nie muszą być białe! PEKA ma maty w eleganckim antracytowym, czarnym lub szarym kolorze. Pasują do każdej szafki! 

Świetnym rozwiązaniem, które pomaga w oczyszczaniu wnętrza są także półki Extendo. Nadają się do wnętrza kuchennych szafek wysokich i niskich, montowanych po kilka półek w jednej przestrzeni, ale również jako pojedyncza półka, rewelacyjnie dopasowując się do każdej kuchennej spiżarni lub skrytki. Jak działa? Pomaga w przechowywaniu nawet ciężkich przedmiotów i ułatwia jednocześnie zachowanie czystości. Zaokrąglone narożniki półek, brak ostrych krawędzi i wąskich szczelin i mata antypoślizgowa w pakiecie ułatwiają utrzymanie w czystości. Co więcej, półki otwiera się z przodu, a to pozwala już na pierwszy rzut oka sprawdzić jej zawartość. 

Jeśli nadal myślisz, jak zorganizować przedświąteczne kuchenne porządki – sprawdź proste i ergonomiczne rozwiązania, dzięki którym po prostu ułatwisz sobie codzienne, a nie tylko świąteczne, utrzymanie ładu. Wszelkie domowe inspiracje znajdziesz na blogu i na instagramowym profilu PEKA - @przyjazna_kuchnia.

A czy wiesz, że takie odgruzowywanie, układanie i czyszczenie przestrzeni ma już we wnętrzarstwie swoją nazwę? To „decluttering” czyli właśnie przywracanie porządku, a także pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów. Atak declutteringu mamy zwykle przed świętami. Dlatego właśnie teraz pokazujemy wam rozwiązania, które prawdopodobnie sprawią, że ów atak nigdy więcej się zdarzy. Bo codzienność będzie pełna porządku i ładu. Czego życzymy na nadchodzące Święta!