Owce zamiast kosiarek spalinowych? Okazuje się, że takie ekologiczne rozwiązanie stosowane jest w wielu miejscach. Teraz zwierzęta zajęły się "koszeniem" trawy w Gdańsku, a konkretniej nad Opływem Motławy (dzielnica Olszynka). „Opływ na wypasie” to pierwszy tego rodzaju projekt w tym mieście. 

Owce zamiast kosiarek

15 owiec wrzosówek (nasza rodzima rasa) zamieszkało na terenie parku nad Opływem Motławy. Miejsce jest ogrodzone, a zwierzaki mają zapewnione schronienie przed deszczem i wiatrem w postaci namiotu. Do tego poidło, lizawki i zapewniona opieka weterynaryjna. Trawy i ziół wokół nie brakuje. Opiekunem owiec jest baca Tymoteusz Hagno. Wrzosówki przy pracy lub podczas odpoczynku można stale podglądać w internecie na youtube - dostępny jest streaming z kamery zamontowanej przy zagrodzie. Obejrzeć zwierzęta można też oczywiście na żywo udając się na spacer w okolice Opływu Motławy.  

 „Opływ na wypasie” - same zalety

Owce zjadając trawę zadbają o selektywne przycinanie zieleni, przy okazji zahamują wzrost niechcianych gatunków roślin i użyźnią glebę (naturalny nawóz!). Inicjatywa ma także walory edukacyjne. Zagroda przyciąga zachwycone projektem dzieci wraz z rodzicami. Projekt „Opływ na wypasie” realizacja Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni we współpracy z mieszkańcami i Radą Dzielnicy Olszynka. Wrzosówki będą "pracować" w tym miejscu przez najbliższe trzy miesiące. Ciekawostka: te tereny w przeszłości były także wykorzystywane jako pastwiska.