Wileński dworzec kolejowy od Zaha Hadid Architects

W konkursie na projekt nowego dworca kolejowego w Wilnie (zorganizowanego przez litewskiego przewoźnika Lietuvos Geležinkeliai i władze miasta) pierwsze miejsce zdobyła londyńska pracownia Zaha Hadid Architects. Koncepcja architektów - „Green Connect” to pomysł na rewitalizację obecnego obiektu. W jego miejsce miałby powstać nowoczesny budynek węzła komunikacyjnego otoczony zielenią. Trzeba przyznać, że organiczny kształt dachu nad peronami robi wrażenie. Nad torami kolejowymi dodatkowo znalazłby się most, który połączy dzielnicę Naujininkai z centrum miasta i wileńską starówką. Obecny parking powędruje pod ziemię. Do dworca będzie można dotrzeć także ścieżką rowerową i szerokim chodnikiem dla pieszych. Wokół dworca zostaną zasadzone drzewa. Rozwiązania oparte na poszanowaniu natury są integralną częścią projektu. Zielone dachy, architektura krajobrazu i nasadzenia obniżą temperatury latem i zapewnią izolację cieplną zimą. 

Rail Baltica

- „Green Connect” będzie przyszłościowym węzłem komunikacyjnym zaprojektowanym specjalnie z myślą o pasażerach. Zaoferuje bogactwo nowej przestrzeni publicznej, przekształci dotychczasowe miejsce w dworzec nie tylko dla osób korzystających z węzła komunikacyjnego, ale także dla mieszkańców Wilna i jego gości - podkreśla Gianluca Racana, dyrektor Zaha Hadid Architects. Nowy dworzec będzie częścią projektu Rail Baltica czyli transeuropejskiego korytarza transportowego, łączącego torem normalnym Warszawę z Rygą, Tallinnem i Helsinkami. 

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.