IKEA x Marimekko

O tej współpracy pisaliśmy Wam prawie rok temu. Marki: szwedzka IKEA i fińska Marimekko stworzyły wspólną kolekcję zainspirowaną nordyckim wzornictwem i kulturą saunowania. BASTUA  od IKEA x Marimekko to 26 produktów z oryginalnymi printami (znak rozpoznawczy Marimekko), od mebli po szkło i tekstylia.

Kultura saunowania

Nazwa kolekcji "BASTUA" to termin określający saunę w Smålandii, regionie w południowej Szwecji, gdzie IKEA miała swój początek. Kąpiel w saunie jest bardzo ważnym elementem tradycji w krajach skandynawskich. Ciekawostka: w 2020 roku UNESCO dodało kulturę sauny fińskiej do swojej reprezentatywnej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Saunowanie, wellness, rytuały pielęgnacyjne są więc punktem wyjścia dla nowej kolekcji. Całość została zaprojektowana tak, by można było się w nią cieszyć niezależnie od tego, czy rozkoszujemy się czasem spędzonym nad jeziorem w ciepłe, letnie miesiące, czy też wyciszamy się po długim dniu, wykonując ulubione rytuały selfcare w naszej łazience. - Współpraca z Marimekko była naturalnym wyborem dla IKEA, ponieważ obie marki są zaangażowane w umożliwianie lepszego codziennego życia w domu, a w przypadku kolekcji BASTUA zaczyna się to od skupienia się przede wszystkim na dobrym samopoczuciu - podkreśla Henrik Most, Creative Leader w IKEA.  

Zobacz także: IKEA X Marimekko. Kolekcja zainspirowana kulturą saunowania 

Kolekcja BASTUA

Co znajdziemy w kolekcji IKEA x Marimekko BASTUA? Zasłonkę prysznicową (ten produkt widzieliśmy już wcześniej), tekstylia (kimona, ręczniki, koce, poduszki, siedziska), szkło (piękny dzbanek, miseczki i szklanki, świecę o aromacie bzu, rabarbaru i słodkiej wanilii), butelki na wodę, stolik, drewnianą ławę, lustro i prosty, drewniany wieszak, zestaw do saunowania (wiaderko z chochlą), lampion, zestaw tac i talerzy i torby, w tym ulubiony model FRAKTA. Wszystko zgodne ze skandynawską filozofią projektowania (funkcjonalność i prostota) plus cudne printy Marimekko (liść rabarbaru to leitmotiv tej kolekcji). Limitowana kolekcja BASTUA trafi do sprzedaży w Polsce z początkiem marca. Poszczególne produkty będą pojawiały się sukcesywnie w ofercie.