Właśnie rozstrzygnięto konkurs na siedzibę Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie. Pierwszą nagrodę, a tym samym zaproszenie do szczegółowego opracowania dokumentacji projektowej otrzymała pracownia HEINLE, WISHER UND PARTNER ARCHITEKCI. Autorami docenionego projektu są Edzard Schultz i Anna Stryszewska-Słońska przy współpracy Dominiki Niewczas, Joanny Pittner, Katarzyny Woszczyny, Tomasza Padło i Małgorzaty Oleśkowskiej. Architektura budynku czerpie z uwarunkowań kulturowych, lokalizacyjnych i krajobrazowych otaczającego terenu, głównie z bezpośredniego sąsiedztwa Muzeum Lotnictwa Polskiego i lotniska Rakowice-Czyżyny. Nie bez przyczyny więc budynek Centrum przywodzi na myśl wznoszący się do góry samolot. 

Jego czytelna forma, ale jednocześnie prosta zachwyciła konkursowe jury. W uzasadnieniu wyników czytamy między innymi: Dynamika pryzmatycznej formy buduje kulminacje przestrzenne w miejscach oferujących najbardziej interesujące widoki z uwagi na możliwe imprezy w sąsiedztwie zabytkowego pasa. Klarowność zdyscyplinowanej formy sprzyja wymogom dotyczącym energooszczędności i bezkolizyjnej współpracy z przyrodą. Czytelność podziału na strefy oferująca elastyczność, wymagająca możliwych do wprowadzenia korekt będzie sprzyjać łatwości poruszania się użytkowników tak przyjezdnych, incydentalnych jak i stałych bywalców. Współczesna formuła zaproponowanej elewacji umożliwia informacje o wydarzeniach odbywających się w centrum tak z małej jak i dużej odległości. Poprzez swoją prostotę rozwiązanie może stanowić dobry wizerunkowy znak dla popularyzacji nauki, której istotą jest właśnie prostota.

W naszej galerii zobaczycie wizualizacje projektu. Jak się Wam podoba? Myślicie, że Małopolskie Centrum Nauki powtórzy ogromny sukces warszawskiego Centrum Nauki Kopernik? Trzymamy kciuki. Budowa ma być gotowa w 2022 roku.