Śpiewaczka operowa Lina Cavalieri uchodziła za jedną  najpiękniejszych  kobiet swojej epoki. Fotografie z jej podobizną krążyły po całej Europie najczęściej w formie pocztówek. Piero Fornasetti wybitny malarz, rzeźbierz, ilustrator i projektant zobaczył jej podobiznę przeglądając starą francuską gazetę. Uznał ją za kwintesencję klasycznego piękna i nieskończone źródło inspiracji. Od tego czasu  jej twarz w ponad 350 wariantach i grymasach pojawiała się w wielu jego pracach i projektach. Zdobiła tkaniny, porcelanę i meble a także niezliczoną liczbę rysunków. Nigdy się nie spotkali a zapytany, dlaczego wciąż odtwarza jej rysy, odpowiedział : "Nie wiem. Zaczynam i nie przestaję". 

Dzisiaj wizerunek urodziwej Włoszki w interpretcji Fornasettiego jest bardzo popularnym motywem. Wykorzystało go wiele firm wnętrzarskich. Do najbardziej znanych należą min. tapety Tema e Variazioni marki Cole&Son, talerze z wizerunkiem śpiewaczki firmy Rosenthal, a także ceramiczne świece zapachowe Fornasetti Profumi. Ostatnio zainteresowały się nim również brandy modowe. Marka Fornasetti podjęła współpracę z włoskim domem mody Valentino i powstała limitowana kolekcja akcesoriów (okulary słoneczne, apaszki ale i tace, talerze a nawet mały stolik). Prawdziwą furrorę robią też zegarki, które zaprojektował wnuk Piera- Barnaba Fornasetti dla Huwaei.

 Potwierdza to teorię, że prawdziwe piękno trwa wiecznie a klasyczna uroda nigdy nie wychodzi z mody.

Zobaczcie galerię przedmiotów z wizerunkiem Liny Cavalieri, a także i jak wykorzystują je w swoich wnętrzach użytkownicy instagrama >>>