Ciepła wiosna, długie wieczory i słoneczne dni sprawiły, że tegoroczny sezon ogrodowy mógł w pełni wystartować. Jeśli wciąż urządzacie swoje balkony i tarasy to mamy dla Was mały przewodnik po roślinach, które będą się na nich dobrze czuły i za minimum pielęgnacji odwdzięczą się pięknym wyglądem. Gatunki, które wybraliśmy, nie potrzebują wiele uwagi, nie martwcie się wiec jeśli nie macie tak zwanej dobrej ręki do kwiatów. 

Begonia
To popularne i dość odporne kwiatki, które doskonale nadają sie na balkon. Kwitną aż do października na biało, różowo, czerwono, żółto i różowo. Ich liście moga mieć różne kolory od jasnej zieleni po ciemnobordowe. Trzeba pamiętać o tym, że begonie nie lubią bezpośredniego słońca. Lubią za to codzienne podlewanie, bardziej obfite w upalne dni. 
Pelargonia
Pelargonia to chyba najpopularniejsza roślina najczęściej hodowana na balkonach i tarasach. Dobrze znosi słońce, da sobie radę także w cieniu. Nie lubi silnych wiatrów. Regularne usuwanie przekwitłych kwiatów wydłuża ich kwitnienie. Pelargoniami na balkonie można cieszyć się cały sezon. Kwiaty nadają się do przezimowania. Lubią codzienne podlewanie. 
Lobelia
Drobne, urocze, niebieskie kwiatki, które doskonale nadadzą sie na balkon to właśnie Lobelia. Roslinka kwitnie od czerwca nawet do późnej jesieni. Lobelia lubi słoneczne stanowisko i regularne podlewanie, od czasu do czasu także z płynnym nawozem. 
Koleus
Zwany inaczej pokrzywką jest lubiany ze względu na swoje interesująco wybarwione liście. Roślinka może być jasnozielona, bordowa, a nawet różowa! Nie jest wymagająca, dobrze będzie jej w półcieniu, sprawdzi się więc średnio nasonecznionych na balkonach od północy i wschodu.
Trawa ozdobna
To propozycja dla fanów minimalizmu także w balkonowym wydaniu. Ozdobne gatunki traw wyglądają pięknie (różne wybarwienia!), są odporne na różnego rodzaju choroby, lubią umiarkowane podlewanie.
Komarzyca
Ta roślinka to must have na każdym balkonie. Być może nie wygląda bardzo atrakcyjnie (choć drobne listki w dwóch odcieniach zieleni cieszą oko), ale podobno skutecznie odstrasza komary! Komarzyca rośnie szybko i ma długie pędy (nawet do 2 metrów). Nie lubi stania w bezpośrednim słońcu. Podlewanie? Umiarkowane - średnio co dwa dni. 
Aksamitka
Aksamitka o pomarańczowych płatkach to kwiatek bardzo często spotykany na tarasach i balkonach. Kwitnie obficie, lubi słońce (nie straszne jej mocno nasłoneczniowe balkony południowe). Jej charakterystyczny zapach odstrasza mszyce. 
Petunia
Ten gatunek ma wiele odmian i doskonale zaprezentuje się na balkonie. Petunie wytwarzają bardzo dużo kwiatostanów i kwitną nieprzerwanie od wiosny do pierwszych przymrozków. Czym zachwycają? Całą paletą kolorów! Kwiaty petunii mogą być bowiem żółte, białe, czerwone, różowe, fioletowe, bordowe a nawet dwubarwne. Dobrze, jeśli roślinki maja nad sobą jakiś daszek, bo nie bardzo lubią padający na nie z góry deszcz. Uwielbiają za to umiarkowane nawożenie i regularne podlewanie. 
Surfinia
Surfinia to odmiana Petunii. Jej cechą charakterystyczną są zwisające pędy i kwiatki w kształcie kielichów. Rośnie szybko i najlepiej czuje sie w donicach zawieszonych nad ziemią tak, by jej gałązki mogły swobodnie zwisać w dół. Kwitnie gęsto i przez cały sezon. Jedyne, o czym trzeba pamiętać mając na balkonie surfinie to regularne, dość obfite podlewanie. W naprawdę upalne dni surfinie warto podlewać te kwiaty dwa razy: rano i wieczorem. 

Do założenia balkonowej uprawy przydadzą się oczywiście donice i kwietniki. Takie z uchwytami, dzięki którym zawiesicie roślinki na balkonowej balustradzie, kupicie na przykład w JYSK. Nowością są systemy pozwalające cieszyć się na balkonie ogrodem wertykalnym. GARDENA NatureUp  to elastyczny system pozwalający przekształcić gołe ściany w atrakcyjną przestrzeń pełną kwiatów, ziół i warzyw. System łączników z doniczkami wykonanymi z odpornego tworzywa sztucznego można rozszerzać i łączyć bez użycia narzędzi. Doniczki stawia się na ziemi lub wiesza na ścianie. System nawadniania w każdej z doniczek zapobiega przelewaniu się wody.