Kowalscy muszą wypocząć w BWA Wrocław

Kowalscy muszą wypocząć to ekspozycja, na którą zabiera nas BWA Wrocław. Temat krąży wokół czasu wolnego. Jak wypoczywano w PRL-u? Czym w odniesieniu do pracy jest relaks i czas wolny? Odpowiedzi na te pytania przychodzą podczas analizowania historii Pafawagu. 

Wystawa o Pafawagu i czasie wolnym

Państwowa Fabryka Wagonów „Pafawag” to jedno z pierwszych uruchomionych tuż po wojnie przedsiębiorstw we Wrocławiu. Na ponad stuhektarowym obszarze produkowano tabor kolejowy. Wytchnieniem oraz nagrodą dla pracowników po ciężkich i odpowiedzialnych zadaniach miały być zajęcia w domach kultury, wycieczki, treningi sportowe, wreszcie wczasy. - Historie wieloletnich pracowników i znalezione w ich szufladach proporce, przypinki, zdjęcia, sportowa koszulka, czapka czy inne materiały reklamowe to zapis codzienności okresu PRL – pewien jego wyimek, który w tym przypadku stał się bazą do stworzenia narracji. Na pierwszy rzut oka nacisk kładziony na projektowy aspekt prezentowanych przedmiotów nie narzuca ich polityczności, choć nie można zapomnieć, że powstały w czasie, kiedy imprezy masowe wyrażały ideologię komunizmu. W tym przypadku mają one jednak jeszcze jeden wymiar – są wyrazem sentymentu do własnej przeszłości. Do wspomnień, a może i nawet złudnej iluzji z czasów młodości. Bo, jak wynika z rozmów z byłymi pracownikami i pracownicami, dla wielu z nich Pafawag był ikoną: miejscem pracy, a także odpoczynku - czytamy w materiałach prasowych poświęconych wystawie. 

Czytaj także: Ostatni turnus. O architekturze i klimacie ośrodków wypoczynkowych w PRL-u z Marcinem Wojdakiem, pisarzem, fotografem i twórcą instagramowego profilu @cosmoderna [podcast Retrospekcja]

Ekspozycję podzielono na działy tematyczne: kultura fizyczna, wycieczki zakładowe, imprezy okolicznościowe, ośrodki wypoczynkowe oraz estetyzacja otoczenia w środowisku pracy. Obok projektów anonimowych twórców znalazły się też prace Wacława Szpakowskiego i Ryszarda Więckowskiego. Kuratorką wystawy Kowalscy muszą wypocząć jest Iwona Kałuża, historyczka sztuki, badaczka powojennego dizajnu, która w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej pełni rolę kierowniczki zespołu ds. rozwoju publiczności i widowni. Iwona Kałuża od kilku lat prowadzi badania nad rolą zakładów przemysłowych w budowaniu społeczności w PRL, relacjami artystów ze środowiskiem pracy i humanizacją pracy. Wystawę w galerii Dizajn BWA Wrocław można oglądać do 21 maja.