Organy Michaela Englera były najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska – zarówno pod względem walorów muzycznych, jak i wyglądu. Podczas pożaru w 1976 r. spłonęły niemal wszystkie elementy drewniane, zostało po nim zaledwie sześć nadpalonych figur, kilka zdjęć i popiół. Odbudowa organów w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu to złożone przedsięwzięcie – zarówno pod względem technicznym, konserwatorskim, artystycznym, jak i finansowym. Na szczęście instrument udało się odbudować dzięki miastu Wrocław oraz pracy Atelier Andrzeja Lecha Kriese. Imponujące organy Englera już w ten weekend na nowo zachwycą gości Bazyliki. Uroczysta inauguracja będzie miała miajce już w najbliższą sobotę 28.01. Goście wysłuchają koncertu wspaniałego włoskiego organisty- Lorenzo Ghielmi. Wydarzeniu towarzyszy performance Oskara Podolskiego (OESU). 

Mural Oskara Podolskiego zwieńcza cały projekt odbudowy instrumentu. Głównym tematem muralu ma być Aaron - pierwszy, starotestamentowy arcykapłan starożytnego Izraela, starszy brat Mojżesza i Miriam. Postać Aarona pojawia się w przekazach różnych myśli i tradycji religijnych - chrześcijańskiej, judaistycznej i islamskiej. Jego sylwetka jest jedną z 22 rzeźb biblijnych postaci, które wchodzą w strukturę Organów Englera. 

29 stycznia 2022 r. o godz. 19:00 w Concordii Design Wrocław odbędzie się wernisaż wystawy towarzyszącej Inauguracji organów Michaela Englera. Biorą w niej udział prace ponad 30 artystów z całej Polski. Każdy z twórców otrzymał odlew głowy Aarona, by zreinterpretować ją według własnej wizji artystycznej. Zostaną one zaprezentowane w towarzystwie pracy Oskara Podolskiego, której finalna forma będzie rezultatem działania performatywnego o którym mowa powyżej.

ELLE Decoration objęło wydarzenie swoim patronatem. Polecamy uwadze!