Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna

Całkiem niedawno zapraszaliśmy Was do Krakowa na wystawę poświęconą twórczości Tamary Lempickiej w Muzeum Narodowym. Dziś piszemy o wydarzeniu poświęconemu innej słynnej Polce. Od 25 października w Krakowie będzie można oglądać wystawę poświęconą Helenie Rubinstein, krakowiance (urodziła się na Kazimierzu!), wybitnej przedsiębiorczyni, która w ciągu kilkudziesięciu lat swojej kariery za oceanem zbudowała światowe imperium kosmetyczne. W 2022 przypada 150 rocznica urodzin bizneswoman i 120 rocznica powstania marki sygnowanej jej nazwiskiem.

Spojrzenie, które odmieniło świat  

 Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja 

Na wystawę zaprasza Żydowskie Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18). Co ciekawe, rodzinny dom Heleny Rubinstein znajduje się niespełna 300 metrów od placówki. Ekspozycja, przygotowywana we współpracy z Muzeum Żydowskim w Wiedniu, ukaże biografię Heleny Rubinstein od jej młodości w Krakowie, poprzez kolejne etapy jej życia związane z Wiedniem, Melbourne, Londynem, Paryżem, aż po Nowy Jork. Największy nacisk kuratorzy położyli na dzieciństwie i młodości spędzonych w Krakowie. Dobrze pokazali także późniejsze związki z Polską.

- Wystawa zaprezentuje wielowymiarową osobowość Heleny Rubinstein w kontekście kulturowym, ekonomicznym i politycznym. Pozwoli prześledzić drogę Rubinstein – emigrantki, która podbijała kontynenty, stając się jedną z najbardziej utytułowanych przedsiębiorczyń XX wieku. W szczytowym okresie istnienia firma Helena Rubinstein posiadała 100 oddziałów w 14 krajach i zatrudniała około 30 000 pracowników. A wszystko zaczęło się w sercu krakowskiego Kazimierza... - czytamy w komunikacie prasowym. Wystawę będzie można oglądać do 16.04.2023. Polecamy uwadze. 

Helena Rubinstein - bio

Helena Rubinstein urodziła się na krakowskim Kazimierzu w 1870 roku jako najstarsza z ośmiorga dzieci Hercla Naftalego Rubinsteina i Augusty Gitel Silberfeld. W 1900 wyjechała do rodziny w Wiedniu, niedługo potem na statku „Prinz Regent Luitpold” popłynęła do Australii, gdzie jej wuj prowadził farmę. Tam odniosła pierwsze sukcesy sprzedając 12 słoiczków kremów spakowanych jej na drogę przez mamę. Z pierwszym mężem przeprowadzają się do Paryża, potem do Londynu. W końcu para osiada w Nowym Jorku. Tutaj kosmetyczny biznes Heleny rozkręca się na dobre. Na ogromny majątek składają się także dzieła sztuki i antyki oraz niemała kolekcja biżuterii, której Helena była entuzjastką. Po rozwodzie przedsiębiorczyni szybko poślubia gruzińskiego księcia Gourielli-Tchkonia. Helena Rubinstein umiera w Nowym Jorku w 1965 roku.