MANUBA – Kolekcja GDD to seria produktów stworzonych specjalnie na okazję festiwalu Gdynia Design Days. 
Wszystkie produkty są owocem myśli projektowej i pracy rąk; efektem współpracy między wyjątkowymi twórcami: zdolnymi projektantami a mistrzami rzemiosła.

Tegoroczna seria jest już trzecią. Pierwsza seria stworzona przez  markę MANUBA powstała w ramach  9. edycji Gdynia Design Days w 2016 roku. Składały się na nią: stolik i zestaw do lemoniady Kajo, poduszka i bieżnik Woolendorf, zielnik Kapa, misa i kosz Vitek i Vitka, ława Deska do Deski. (Opiekę kuratorską nad projektem objęli wtedy Paulina i Jacek Ryń).Z kolei w 2017 roku rozszerzenia kolekcji o nowe projekty podjęła się Alicja Wianecka. Rok temu dołączyły: kosz na chleb i deska do krojenia Pełne ziarno, patera/świecznik/podstawki na garnek Huk, świeczki z wosku pszczelego Bee.

Kuratorami tegorocznej edycji są Małgorzata Knobloch i Igor Wiktorowicz z pracowni projektowej Witamina D. Kuratorzy zwracają uwagę na zmysłowe odczuwanie:
„Wychodzimy do natury namacalnie doświadczać rzeczywistości. Z uważnością obserwujemy, dotykamy. Sprawdzamy jakie zapach, fakturę i strukturę ma REAL. Naszym ulubionym słowem staje się UMIAR, niewiele nam potrzeba. Wyruszamy na wędrówkę w trybie OFFLINE.”
 
Na kolekcję MANUBA 2018 składają się 4 wytworzone ręcznie produkty:


·       EXPLORE – dziennik podróżny | Ewelina Orłowska i Introligatornia Władysław i Marek Chumowicz

·       APORT – spacerowe akcesorium | Emilia Kohut-Jeż i Pracownia Rymarska A&W Sitko, Gdańsk

·       WIKT – kosz piknikowy | Witamina D i Wikliniarstwo Krystyna Januszkiewicz

·       SPLOT – kosz plażowy z funkcją oparcia | Witamina D i Wikliniarstwo Krystyna Januszkiewicz

 

 

O AUTORACH:

Ewelina Orłowska - Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku grafika oraz architektura wnętrz. Zajmuje się projektowaniem graficznym, identyfikacją wizualną i grafiką wydawniczą. W swoich projektach łączy kulturę projektowania architektonicznego i graficznego, poszukując zaskakujących rozwiązań angażujących użytkownika. Do projektu podchodzi holistycznie, skupiając się nie tylko na jego warstwie wizualnej, ale także konstrukcji i materii. Jej prace ukazały się w zagranicznych publikacjach oraz na łamach wielu blogów o designie. Obecnie pracuje jako freelancer realizując projekty dla klientów polskich i zagranicznych.

Introligatornia Władysław i Marek Chumowicz - Pracownia została założona w 1967 roku przez Władysława Chumowicza, który zajmuje się introligatorstwem już 68 lat. Obecnie prowadzi firmę wraz z synem Markiem. Introligatornia to jeden z ostatnich zakładów tego typu na Pomorzu. Oprawiane tutaj książki trafiają do klientów na całym świecie. W pracowni powstają unikatowe arcydzieła, wykonywane ręcznie ze szlachetnych materiałów.

Emilia Kohut - Jeż - Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka Amberif Design Award 2012. Uczestniczka wielu wystaw krajowych i zagranicznych. Obecnie jej prace znajdują się w galeriach na całym świecie min. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Niemczech, Czechach, Łotwie i we Włoszech. W 2017 odebrała Medal Prezydenta Miasta Gdańska. Swoją twórczość opiera na poszukiwaniach oraz eksperymentowaniu w zakresie materiałoznawstwa, aby ostatecznie tworzyć małe formy przemysłowe. Traktowanie biżuterii jako obiekt anatomiczny będący przedłużeniem ludzkiego ciała zaowocowało formami przyjemnymi dla wzroku jak i dotyku. Na stałe związana z Trójmiastem gdzie od 2012 prowadzi markę pod swoim nazwiskiem.

Pracownia Rymarska A&W Sitko, Gdańsk - To rodzinny zakład rymarsko-kaletniczy, który działa w tym samym miejscu, przy ul. Lawendowej 9 w Gdańsku, od 1957 roku. Państwo Sitko, pomimo sędziwego wieku, nadal pracują w zawodzie. Poza wytwarzaniem wysokogatunkowych wyrobów skórzanych i świadczeniem standardowych usług, zakład realizuje nietypowe zlecenia, takie jak: części wyposażenia dla grup rekonstrukcyjnych. W zakładzie swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje mistrz rymarstwa i kaletnictwa, pan Zbigniew Jacykowski, pracujący tam od lat.

Witamina D - Pracownia projektowa a zarazem autorska marka WITAMINA D powstała w 2013 roku z inicjatywy pary projektantów: Małgorzaty Knobloch i Igora Wiktorowicza.  W ramach autorskiej marki powstają meble i inne obiekty domowe i ogrodowe. Projektanci stawiają na jakość, rzemiosło i prostotę form. Autorskie projekty prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą. Natomiast w ramach pracowni projektanci podejmują się zadań konkursowych, projektów realizowanych na specjalne zamówienia, oraz projektów dla przemysłu. Nagrody i osiągnięcia: pierwsze miejsce w konkursie na zestawy mebli miejskich dla Gdańska (2014); wyróżnienie w konkursie na grzejnik inspirowany tematyką SLOW, Terma Design (2014), projekt na wystawę główną Gdynia Design Days 2015 „Sieci”; projekt „Kids Design Space - Miejska Dżungla” dla fundacji Open Mind.

Wikliniarstwo Krystyna Januszkiewicz - Pani Krystyna Januszkiewicz wikliniarstwem zajmuje się od 20 lat. Początkowo była to jej praca zarobkowa. Zdobywała doświadczenie w zakładzie produkującym meble i galanterię z wikliny. Obecnie to jej pasja, sposób na spędzanie wolnego czasu. Pokazy umiejętności plecionkarskich Pani Krystyny można oglądać podczas dorocznego Czarnego Wesela w Klukach, a wytwarzane przez nią produkty kupić na regionalnych kiermaszach rękodzieła.

 

Te wyjątkowe rzeczy będzie można zobaczyć na wystawie i kupić podczas Gdynia Design Days 2018 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia w dniach 6-15 lipca 2018.

 

 

P.S. (Nazwa MANUBA  to akronim pochodzący od słów „manufaktura bałtycka”).