Performance Ewy Partum

Zagadnienie rynkowej wartości dzieł sztuki oraz waloryzacji ciał kobiet w kulturze patriarchalnej interesowało Ewę Patrum już w latach 70. Właśnie wtedy artystka przygotowała performance Zmiana z użyciem sztabki złota w łódzkiej Galerii Adres. - Zaproszenie na Zmianę opatrzone było wydrukowanym w złotym kolorze zdaniem „moja aktualna idea jest złotą ideą / now my idea is a golden idea” i stanowiło osobną pracę konceptualną. W trakcie performance’u dwudziestodziewięcioletnia Partum podzieliła swoją twarz wzdłuż na dwie części: lewą pozostawiła lekko umalowaną, prawą – wyraźnie postarzyła z pomocą profesjonalnej charakteryzatorki. Była to pierwsza, stricte feministyczna praca artystki, w której dała wyraz swojemu przekonaniu, że ciało kobiety jest w kulturze patriarchalnej specyficznie waloryzowane. Była w tym bliska przedstawicielkom drugiej fali feminizmu rozwijającego się w świecie zachodnim - czytamy w komunikacie prasowym. Pierwotnie nie udało się zrealizować pomysłu Partum. Mimo upływu czasu temat wciąż pozostaje aktualny i powraca w Galeria Ewa Opałka / Fundacja Razem Pamoja.

Czytaj też: Natalia LL, AD INITIUM - wystawa prac artystki w galerii Neon

"Now My Idea Is a Golden Idea"

Pierwotnie wartość pracy Ewy Partum tej z 1974 roku wykorzystującej sztabkę miała odpowiadać aktualnej wartości uncji złota. Obiekt sztuki byłby tu stricte przedmiotem konkurującym z innymi narzędziami inwestycyjnymi. Na wystawie w galerii Ewa Opałka/ Fundacja Razem Pamoja zaprezentowana zostanie realizacja artystki z 2023. Sztabka o wadze uncji złota opatrzona będzie zdaniem now my idea is a golden idea. Wartość sztabki przewyższa wartość uncji kruszcu o wartość dzieła. Ostatecznie ceny prac Ewy Partum wzrastają wraz z upływem czasu. Wystawę można oglądać od 15 stycznia (wernisaż o 18:00) do 19 lutego 2023 przy ulicy Nowolipki 2. 

Ewa Partum - któtkie bio

Ewa Partum  urodziła się w 1945 w Grodzisku Mazowieckim. Studiowała początkowo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, a od 1965 na Wydziale Grafiki i Malarstwa warszawskiej ASP, gdzie obroniła dyplom na temat poezji jako sztuki. Kwestie językowe doprowadziły ją do dostrzeżenia ograniczeń kobiecej podmiotowości i rozwinięcia świadomości feministycznej. Prekursorka sztuki konceptualnej i feministycznej . Artystka mieszka obecnie w Berlinie, wernisaż wystawy będzie okazją do spotkania jej w Warszawie. 

Ewa Partum, fot. East News