Cyrkowy świat w Królikarni

Pod kopułę pałacu w Królikarni (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie) przy Puławskiej przyjechał...CYRK. To wystawa, która poprzez kuratorski wybór prezentowanych dzieł pokazuje obie strony cyrku - tę radosną i tę bardziej mroczną. Są więc radosne występy clownów, uśmiechy publiki, jest cyrkowy namiot (szapito) "rozbity" w pałacowej rotundzie, ale jest też balansowanie nad przepaścią, melancholia i śmierć. 

CYRK jako inspiracja

Wystawa w Królikarni zgromadziła ponad 150 dzieł o tematyce cyrkowej. Są to obrazy, rzeźby, fotografie, plakaty ( genialna Polska Szkoła Plakatu), grafik i rysunków. Mamy tu prace takich artystów, jak: Roman Cieślewicz, Paul Klee, Ferdynand Léger, Jan Lenica, Leopold Lewicki, Max Liebermann, Jan Młodożeniec, Tymon Niesiołowski, Teresa Pągowska, Pablo Picasso, Henryk Tomaszewski, Witold Wojtkiewicz i Andrzej Wróblewski. W cyrkowym namiocie rotundy zobaczymy za to, po raz pierwszy w Polsce, film Jeana Painlevé Le Grand Cirque Calder 1927. Tytułowy wielki cyrk, to w rzeczywistości cyrk miniaturowych figurek animowanych przez Aleksandra Caldera (1898–1976), amerykańskiego rzeźbiarza i prekursora sztuki kinetycznej.

Wystawa „CYRK” powstała we współpracy z ośrodkiem sztuki cyrkowej – Julinek Park. Kuratorką wystawy jest Katarzyna Szydłowska-Schiller / Zbiory Sztuki Nowoczesnej MNW. Cyrkowe występy przy Puławskiej można będzie oglądać do 2 października 2022. Dodatkowe atrakcje przewidziano z okazji Nocy Muzeów 2022.

____________________________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.