Best Office Awards to rosyjski konkurs architektoniczny. Każdego roku bierze w nim udział ponad 100 projektów czołowych rosyjskich oraz międzynarodowych marek takich jak na przykład Microsoft, Google, Raifeisen Bank, czy The Walt Disney Company. Nagrodę za najlepsze zagraniczne biuro 2017 czyli realizację biura Opera Software we Wrocławiu odebrali niedawno Paweł Garus oraz Jerzy Woźniak - założyciele i główni architekci studia mode:lina. Ich realizacja pokonała rywali takich jak Coca Cola, nowojorskie PwC oraz Fiverr.  

Jak to wszystko sie zaczęło? Wieść niesie, że od jednego e-maila o bardzo wymownym tytule: „Chcemy mieć najlepsze biuro na świecie!”. Mode:lina podjęła wyzwanie rzucone przez markę Opera i tak oto powstało wrocławskie biuro Opera Software. Jego siedziba mieści się w dwóch prestiżowych kamienicach w centrum Wrocławia – jednej z początku XIX wieku i drugiej z 1913 roku.

Projektanci szukali inspiracji do nowej aranżacji wnętrz w architekturze miasta. I tak oto motywem przewodnim stał się wizerunek Wrocławia jako „miasta stu mostów”. We wnętrzach dominują zatem konstrukcje w kształcie łuków, kratownice oraz kolory nawiązujące bezpośrednio do najbardziej znanych przepraw. Aranżacja aneksów kuchennych stanowi abstrakcyjne, ale rozpoznawalne nawiązania do architektonicznych ikon miasta (Hala Targowa, Dworzec Główny, Park Szczytnicki). Biorąc pod uwagę preferencje stylistyczne pracowników oraz klimat miasta efekt końcowy udało się utrzymać w industrialnej, loftowej atmosferze. Smaczki? Logo Opery jako duża lampa, ażurowa konstrukcja nad stołem konferencyjnym w stylu vintage, stół z blatem ze starych dyskietek, kafle w strefie kuchennej. Chcielibyście tu pracować?