Opuszczone miejsca mają w sobie urok, któremu trudno się oprzeć. Zniszczone, zrujnowane, ale na swój sposób piękne. Do tego trochę smutne i tajemnicze. Wybraliśmy dla Was 10  najpiękniejszych opuszczonych miejsc. Kolejnośc przypadkowa.

1. Wnętrza hotelu Lee Plaza, Detroit, USA
Kiedyś wspaniały hotel, dziś ruina (choć z planami na odnowienie). Kryzys mocno dotknął Detroit. W 2013 oficjalnie ogłoszono bankructwo miasta. Od tego czasu ubywa mieszkańców, a przybywa opuszczonych budynków.

2. Wyspa Hirta, Szkocja, Wielka Brytania
Największa z wysp archipelagu St Kilda, kiedyś zamieszkała, od 1930 roku świeci pustkami. Resztki kamiennych budowli zjawiskowo komponują się z surowym krajobrazem.

3. Miasto Kolmanskop, Namibia
Wymarłe miasto w Namibii. Kiedyś było tętniącym życiem osiedlem górniczym. Teraz do opustoszałych budowli wsypuje się pustynny piasek. 

4. Zamek Krzyżtopór, Ujazd, Polska
Malownicze ruiny powstałej w pierwszej połowie XVII wieku rezydencji pałacowej, największej w Europie do czasu wybudowania francuskiego Wersalu. Miejsce imponuje rozmachem, ma status pomnika historii.

5. Park rozrywki Six Flags, Nowy Orlean, USA
Ten ogromny park rozrywki został zniszczony przez huragan Katrina w 2005 roku. Opuszczone karuzele i górskie kolejki to mocno nostalgiczny widok. 

6. Zamek Kilchurn, Argyll and Bute, Szkocja, Wielka Brytania
Jedne z najbardziej urokliwych zamkowych ruin, jakie widzieliśmy. Ich odbicie kąpie się w Loch Awe. Do tego góry w tle!

7. Miasto Kayakoy, Turcja
Otoczone górami, zbudowane na miejscu starożytnego miasta Karmylissos. Po wojnie grecko-tureckiej zostało w większości opuszczone. 

8. Wyspa Gouqi, Chiny
To miejsce niegdyś tętniło życiem. Miejscowa ludność żyła głównie z rybołówstwa. Rozwijająca się gospodarka spowodowała, że mieszkańcy rybackich osad zaczęli emigrować do większych miast. Opuszczone domy we władanie przejęła natura. 

9. Świątynia Ta Prohm, Siem Reap, Kambodża
Piękna świątynia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Malowniczo opleciona korzeniami drzew porastających ruiny. Jedna z największych atrakcji turystycznych Kambodży.

10. Miasteczko widmo Fabbriche di Careggine, Toskania, Włochy
Ruiny Fabbriche di Careggine na co dzień są całkowicie zanurzone w wodzie. Opuszczone miasto znajduje się tuż obok tamy. Jednak co jakiś czas ze względów konserwacyjnych zbiornik musi być osuszony. Wtedy ruiny pojawiają się nad wodą niczym duch.