Reklama

XVI-wieczne Palazzo Edmondo to miejsce, które skrywa historię pisaną majestatycznymi sufitami i gwieździstym sklepieniem. Wnętrza zdobią osobliwa czerwień i oryginalne drzwi, które pamiętają czasy sprzed kilkuset lat. To manifest luksusu w całkowicie innym wydaniu; bardziej stonowanym oraz subtelnym. Za ten charakter odpowiada czujne oko architekta Luca Baldazziego.

Reklama
Projekt: Luca Baldazzi, fot: Agi Sibiga
Projekt: Luca Baldazzi, fot: Agi Sibiga

Zaproszenie do włoskiego palazzo

Choć palazzo nasuwa skojarzenia o pałacowych przestrzeniach, to we włoskiej nomenklaturze termin stosuje się bardziej do kamienniczej architektury. W tym przypadku mamy do czynienia z historycznym budynkiem, który wygląda niepozornie. Za skromną fasadą kamienicy kryją się jednak spektakularne wnętrza.

Budynek odzyskał dawny blask, dzięki zaangażowaniu nowego właściciela, Matteo Schuercha. Zapominana XVI-wieczna kamienica została poddana starannej renowacji. Prace trwały aż trzy lata. To dlatego, że każdy szczegół był skrupulatnie przemyślany. Celem było dyskretne wprowadzenie nowoczesnych udogodnień, tak aby Palazzo Edmondo, nie stracił swojego historycznego sznytu, a jednocześnie odpowiadał na potrzeby przyszłych lokatorów.

fot: Agi Sibiga
fot: Agi Sibiga

W cieniu baroku

Włoskie miasteczko Monteroni di Lecce słynie z renesansowej architektury, która zachwyca na każdym kroku. W tej części Apulii mieszają się style i wpływy; od greckich, tureckich, germańskich i włoskich, tworząc wyjątkowy kolaż. To kontrast bogatych zdobień barocco leccese oraz prostych i skromnych domów z bielonymi ścianami i kamiennymi posadzkami. Prostotę wykończeń wieńczą często sufity ze sklepieniem gwiaździstym. Tak też jest w przypadku XVI-wiecznego Palazzo Edmondo.

Majestatyczne sufity przeszły drobny lifting. Nie straciły jednak swojego uroku. Zostały odświeżone za pomocą tynku wapiennego. To powszechnie używany materiał w tym regionie, co jest swoistym nawiązaniem do tradycji budownictwa Apulii. W części wnętrz zachowano oryginalne posadzki „cocciopesto”, a odratowane pojedyncze płytki cementowe posłużył do dekoracji sypialni. Przyczyniły się do powstania dekoracyjnej mozaiki, która zdobi przestrzeń domowej alkowy.

Fuzja kolorów

W przestrzeni dziennej gości osobliwa czerwień. To dość nieoczywisty wybór. Podyktowany jednak historią. W trakcie remontu ten barwny niuans wydobyto spod warstw tynków i farby. Nie sposób było więc ukryć go ponownie. Dzięki temu pokój wypoczynku stał się hołdem dla przeszłości tego miejsca. Podobnie było z drzwiami wewnętrznymi. Właściciele odrestaurowali XVI-wieczne portale, które dumnie wyznaczają szlaki komunikacyjne mieszkania, upamiętniając równocześnie przeszłość.

Projekt: Luca Baldazzi, fot: Agi Sibiga
Projekt: Luca Baldazzi, fot: Agi Sibiga

Czerwień ścian kontrastuje z majestatyczną stalą, która wyróżnia zabudowę kuchenną. Stalowa kuchnia od TM Italia lśni wśród wapiennych ścian, a całość dopełnia ikona designu; sofa Camaleonda B&B Italia, dumnie prezentująca się w salonie, czy stary stół w jadalni, otoczony kultowymi krzesłami Thonet.

Projekt: Luca Baldazzi, fot: Agi Sibiga
Projekt: Luca Baldazzi, fot: Agi Sibiga

Łazienki w kamieniu

Łazienki to osobna historia. Jej ramy wyznaczają oryginalne kamienne kostki „chianche”, a zaproszeniem do relaksu jest wanna. Nie jest to jednak typowa retro forma ulokowana na lwich nogach, a marmurowa, monolityczna konstrukcja, która idealnie współgra z gwiaździstym sklepieniem sufitu, typowym dla tej części Włoch. Wydaje się grać pierwsze skrzypce we wnętrzu, jednak jej konkurencją jest wykonana na specjalne zamówienie cementowa umywalka, oświetlona naturalnym światłem wpadającym przez otwór w suficie.

Reklama

Tajemniczy ogród

Zewnętrze obszary Palazzo Edmondo kuszą równie mocno jak wnętrza. Przestrzenie otaczające XVI-wieczny budynek ożyły dzięki pracy pracowni architektonicznej Rebediani Scaccabarozzi Landscapes. Sercem ogrodowej scenerii jest basen z kamienia pietra leccese otoczony antyczną kolumnadą oraz pachnącymi drzewami pomarańczy i mandarynek.

Reklama
Reklama
Reklama