Reklama

To azyl młodych lokatorów. Lokalizacja nie była przypadkowa, bo podyktowana mocnym uczuciem do prawobrzeżnej strony miasta i miłymi wspomnieniami z dzieciństwa jednego z Klientów. Przestrzeń obejmuje wysokie piętro z dostępem do tarasu i zachodnim widokiem. Oferuje 60 m2, które stanowiły wyzwanie projektowe. Architekt zamienił jednak mankamenty miejsca w atuty, tworząc kojący azyl.

Reklama

Zalety nieregularności

Nieregularne linie ścian nośnych i liczne szachty instalacyjne stanowiły architektoniczny mankament tego miejsca. Dzieliły przestrzeń na zakątki trudne do adaptacji. Mateusz Niepokój z noplusp postanowił jednak przekuć te ograniczenia w zalety. Uskoki ścienne zyskały nową ramę. Oprawione organiczną formą łuków stawianych w systemie suchej zabudowy stały się najważniejszą dekoracją aranżacji. W kontraście do ich ciemnej powierzchni występują surowa glina, ciemny dąb, kamień, a także metaliczny blask stali.

Łuki i zaoblenia prowadzą korytarzem do części dziennej mieszkania, która składa się z kremowej kuchni z częścią jadalnianą oraz salonem. Zabudowa w tej strefie mieszkania tworzy kształt otwieranej wnęki barku po czym miękko przechodzi w formę otaczającą eliptyczny stół. Króluje tu ciepły mikrocement, który jest estetyczną bazą projektu. W opozycji do jego subtelnej barwy występują ciemny fornir dębowy oraz kwarcyt Taj Machal. Ich obecność dynamizuje wystrój.

Strefy odpoczynku, spożywania posiłku i gotowania przenikają się wzajemnie poprzez wspólną zabudowę stolarską wijącą się po uskokach ściennych.
dodaje architekt Matusz Niepokój

Przedłużony salon

Salon połączony z kuchnią oddzielają od zewnątrz zsuwane harmonijkowo drzwi tarasowe, które po otwarciu ukazują spektakularny widok na krakowskie Podgórze. Ich zastosowanie wprowadza do wnętrza poczucie przestronności i tym samym optycznie powiększa część dzienną. Dzięki temu latem przestrzeń tarasu staje się dodatkowym salonem.

Styl organiczny we wnętrzach

W pomieszczeniach tego mieszkania dominuje styl organiczny. Sypialnia jest enklawą spokoju i odprężenia. U wejścia wita kamienna przed-ścianka, która skrywa instalacje eklektyczne oraz jednostkę klimatyzacji. W tej przestrzeni wydzielono też biurko, które oferuje miejsce niezbędne do pracy. Alkowa połączona jest też z garderobą, którą wykończono ryflowanym szkłem. Jego załamująca światło powierzchnia nie tylko efektownie odbija światło, ale też optycznie powiększa pomieszczenie.

Reklama

Organiczna łazienka pokryta jest ziemistymi barwami wyróżniającymi się na kamiennej posadzce, a także nieregularnym wzorem marmuru Breccia Sarda. Wnętrze wypełnia naturalne światło, które subtelnie sunie po zaoblonych formach prysznica i umywalki. Odbija się też w lustrze, wprowadzając do wnętrza niemal niemal malarską atmosferę.

Reklama
Reklama
Reklama