Gdy nowoczesność spotyka klasykę mid-century modern. Odwiedzamy klimatyczny dom z kominkiem w Mikołowie
To dom, w którym wygoda miała iść w parze z estetyką, a funkcjonalność musiała odpowiadać na potrzeby inwestorów. Mieszkają w nim osoby, które doskonale łączą praktyczność ze stylem, i przywiązują dużą wagę do detali. Być może dlatego właściciele postawili na miks nowoczesności z kierunkiem mid-century modern. Tę hybrydę wcieliły dla nich w życie Joanna Kubieniec oraz Katarzyna Długosz.

Otwartą przestrzeń domu w Mikołowie wypełniają proste, geometryczne kształty i odważne kolory. Uzupełniają je naturalne materiały i lawina ponadczasowych dodatków. Wszystko to oparte jest na estetyce mid-century modern, a całość oprószona jest dodatkowo sporą dawką funkcjonalności, jak przystało na nowoczesne wpływy. Tutaj minimalizm i wyjątkowe kolory tworzą udane zestawienie.
Za drzwiami pivot
Parter skrywa się za drzwiami pivot. To otwarta przestrzeń salonu, który połączony jest z kuchnią. W jego centrum stoi zabudowa kominka wykończona strukturalną pomarańczową płytką Ceramica Vogue z kolekcji Flauti, a przestrzenną konkurencją dla niej jest wyspa kuchenna ulokowana na stalowej konstrukcji. Głęboki czarny kolor pokrywający płytki otulające jej formę wprowadza do wnętrza dynamizm.
1 z 2

2 z 2

Zarówno płytki na wyspie, jak i zdobiące kominek wykończone są w połysku. To świadoma decyzja architektek. Dzięki temu, większe bryły nie dominują wnętrza. Powierzchnie odbijają światło, zmieniając się w zależności od pory dnia. Ten efektowny spektakl jest niewątpliwą dekoracją aranżacji.
Istotną rolę w tej przestrzeni pełni oświetlenie. Podświetlane półki regału, czarny kinkiet Flos 265 projektu Paolo Rizzatto, jak również lampa sufitowa, z kolekcji FLAT zaprojektowana przez Ichiro Iwasaki dla Vibia, która swoim odbitym światłem podkreśla surowe wykończenie betonowych sufitów.
Salon połączony jest z kuchnią, a jej granice wyznaczają narożnik ścian oraz betonowy słup konstrukcyjny. Elementy te dały początek materiałom zastosowanym we wnętrzu. Beton, drewno, kamienny blat, kwadratowe płytki, stalowe nogi wyspy kuchennej, ścienna lampa Artemide Tolomeo to detale, które budują klimat.
1 z 5

2 z 5

3 z 5

4 z 5

5 z 5

Kobalt we wnętrzu
Kolory czerni i pomarańczy nie są tu jedynymi, które dynamizują wystrój. Zabudowa kominka przechodzi bezpośrednio w zabudowę schodów i prowadzi klatką schodową na piętro, a tam ważnym elementem jest balustrada w kolorze kobaltowym. Odcień powiela się w innych częściach aranżacji, m.in. w stalowym biegu schodów.
Układ klatki schodowej i stalowych schodów przecina się w pewnym momencie i tworzy ciekawy akcent graficzny tej przestrzeni. Uzupełnieniem tej graficznej kompozycji jest obraz Nikodema Szpunara, który został zaprojektowany specjalnie do tej przestrzeni.
W sypialni również rządzi kobalt! Pokój wypełniają obłe kształty i drewniane elementy, które w połączeniu z odcieniem niebieskiego budują niezwykły klimat. Całość dopełniają dodatki w postaci bocznych lamp Flowerpot projektu Vernera Pantona, czy też stalowych kinkietów, mięsistych zasłon oraz komody.
1 z 6

2 z 6

3 z 6

4 z 6

5 z 6

6 z 6

Kto włączył światło?
Na piętrze znajdują się prywatne pomieszczenia; łazienki, sypialnie, gabinet z wyjściem na poddasze. To wnętrza skrojone na miarę lokatorów. Są pełne ciepła i stylu, które podkreśla odpowiednio dobrane oświetlenie. Podświetlane półki, delikatne boczne światła, kinkiety w przestrzeni wykończonej spora ilością drewna i fornirów tworzą niezwykle klimatyczną i przyjemna przestrzeń zarówno do pracy jak i wypoczynku.
1 z 5

2 z 5

3 z 5

4 z 5

ZASOBY-0008-Z2006255-V1-1920
5 z 5

ZASOBY-0021-Z1009306-V1-1920