Z USA, Dubaju i Paryża prosto do Łodzi. Artystka z Polski maluje koronowe murale, które podziwia świat
Na pierwszy rzut okaz wygląda jak rozciągnięty na ścianie budynku olbrzymi haft wyciągnięty z babcinego kredensu. Wystarczy jednak podejść bliżej, by dostrzec malarskie muśnięcia pędzlem artystki NeSpoon. A wszystko zaczęło się od wizyty w antykwariacie.

Przemysł tekstylny w Łodzi ma się dobrze. Miasto słynie jednak nie tylko z wielkich fabryk włókienniczych. W 1888 roku na jego terenie działała również Fabryka Koronek, która stała się inspiracją do stworzenia ręcznie robionego dzieła sztuki; koronkowego muralu przy ulicy Wólczańskiej 217.
Koronkowe tradycje
Choć fabryka już dawno nie istnieje, jej dziedzictwo wciąż pozostaje żywe. Dowodem tego jest portret Anny, żony Gustawa Geyera, który był łódzkim przemysłowcem, założycielem fabryki koronek i firanek działającej od 1888r. Obraz wystawiony w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa prezentuje kobietę, która w ręku trzyma koronkę. To symboliczny gest dla tej szczególnej, wyspecjalizowanej produkcji imperium jej męża.

Inspiracją do stworzenia zachwycającego muralu na ścianie łódzkiego budynku przy Wólczańskiej 217 była nie tylko historia miejsca. Artystka, całkiem przypadkowo, znalazła w antykwariacie koronkowy wzór i postanowiła dać mu drugie życie. Dzieło powstało dzięki fundacji Urban Forms, a jego kuratorem jest Teresa Latuszkiewicz.

Piękno w detalu
Nie bez powodu w polskim języku funkcjonuje określenie "koronkowa robota". Frazeologizm doskonale oddaje wysiłek, jaki należy włożyć w koronkowe dzieła – także te, które można podziwiać na ścianach. Artystka malowała obraz przez cześć dni, dokładnie oddając piękno misternego wzoru. Dzieło zajmuje aż 130 m2 i każdego dnia można podziwiać je, spacerując uliczkami Łodzi. świetle porannego słońca przypomina delikatny haft. Wieczorem, pod latarniami, wygląda jak wycięty z czarnej koronki wachlarz.
1 z 1

Koronka jest dla Nespoon czymś więcej niż wzorem z bogatym rodowodem. To sztuka, która opowiada historię zapominanej fabryki i oddaje hołd kobiecemu rzemiosłu. Artystka przenosi świat igieł i nici do przestrzeni publicznej, niosąc tym samym dobrą energię, bo koronki, dla każdego człowieka na całym świecie, kojarzą się z tym co, dobre; dzieciństwem, bezpieczeństwem. I właśnie tym NeSpoon upiększa szarą niekiedy codzienność.

Dzieła NeSpoon
NeSpoon jest polską artystką, która urodziła się w 2009 roku. Jej prace zdobią cały świat. Precyzyjne koronki wyróżniają gmachy budynków we Włoszech, Czechach, Francji, USA czy Hiszpanii. Pojawiły się w ponad 100 miastach, w 40 krajach na 5 kontynentach, w przestrzeni publicznej, w muzeach i galeriach. Były prezentowane w głównych gazetach i telewizji, w tym The Guardian oraz Huffington Post, a także prezentowane m.in. Podczas Expo Dubai 2020, w Parlamencie Europejskim i Luwrze.
Koronka jest motywem przewodnim prac Nespoon. Artystka przenosi misterne wzory nie tylko na gmachy budynków. Działa na pograniczu street artu, ceramiki i malarstwa. Tworzy ceramiczne dzieła, biżuterię i instalacje, które zdobią przestrzeni publiczne. Jej koronki nie ograniczają się do jednego formatu. Są różnorodne, ale zawsze zachowują charakter misternie tkanej opowieści.
1 z 8

2 z 8

3 z 8

4 z 8

5 z 8

6 z 8

7 z 8

8 z 8
