Wzruszają, inspirują, urzekają! Wielkanocne dzieła ludowych twórców w sercu Wrocławia
To już tradycja, którą warto wpisać do przedświątecznego kalendarza. W okresie Wielkiej Nocy Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, już od blisko 60 lat, przygotowuje wystawę poświęconą ozdobom i rekwizytom wielkanocnym. Różnorodność palm, wianków, glinianych baranków i papierowych dekoracji wprawia w zdumienie!

Od 11 marca do 27 kwietnia w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu trwa wystawa „Pisanki i palmy wielkanocne”, której kuratorką jest Agnieszka Szepetiuk-Barańska. To doskonała okazja do tego, by poczuć świąteczny klimat!
Wielkanocne ozdoby
Ekspozycja obejmuje mnóstwo pisanek, palm i stroików świątecznych. Spragnieni wielkanocnego klimatu będą mogli zobaczyć urocze gliniane baranki i ceramiczne ptaki, a także kwiaty z papieru i ozdobne pająki, które zdobiły niegdyś wejście do izby. Wystawę wzbogacają również archiwalne fotografie i współczesne nagrania z obrzędu święcenia pokarmów.
Święta wielkanocne, przypadające w tym samym czasie co wczesnowiosenne zrównanie dnia z nocą, to w dorocznej obrzędowości ludowej czas szczególny, w którym obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. A w obrzędowości wielkanocnej wyjątkową rolę odgrywają dwa najważniejsze rekwizyty tego święta: pisanka i palma wielkanocna.
„Pisanki i palmy wielkanocne” to również cały przekrój tradycyjnych dekoracji. Nie zabraknie barwnych stroików, kwiatów z bibuły, ptaszków z ceramiki, glinianych baranków oraz wielu innych ozdób wykorzystywanych do świątecznego przystrojenia domu.

Zdobienie jako element sztuki ludowej
Wystawa jest lekcją historii o sztuce ludowej. To jedna z najbardziej żywotnych dziedzin plastyki obrzędowej. Kultywowana do dziś. Odwiedzający będą mogli zobaczyć różne techniki zdobnicze na przykładzie prac kilkudziesięciu twórców z terenu głównie Dolnego Śląska i Opolszczyzny.
Ekspozycja przybliża techniki batikową, rytowniczą i aplikacyjną, a także prezentuje nich jaja oklejane rdzeniem sitowia, słomą czy miniaturowymi wycinankami. Nie zabraknie pisanek udekorowanych motywami huculskimi, suwalskimi, rzeszowskimi, kaszubski, orawskimi, petrykowskimi, krymsko-tatarskimi czy naddnieprzańskimi.
1 z 1


Wielkanocna palma
Nieodzowną częścią Niedzieli Palmowej, zwanej także Kwietną lub Wierzbną, są palmy. Według tradycji przypisano im właściwości ochronne, życiodajne, zdrowotne i dobroczynne, a poświecenie ich w kościele potęgowało te moce. Na wystawie będzie można zobaczyć cały przekrój gałązek wykonanych według różnych wzorów, np. wileńskich.
Wszystkie prezentowane w tym roku prace zostały wykonane i dostarczone przez aktywnie działających twórców, co czyni ekspozycję niezwykłym doświadczeniem badawczym i antropologicznym. To okazja do obserwowania rozwoju, kierunku zmian i artystycznych trendów tworzenia rekwizytów i ozdób wielkanocnych. Po zakończeniu wystawy wybrane prace trafią do muzealnych zbiorów.
1 z 3

2 z 3

3 z 3
