Reklama

Tegoroczna edycja Łódź Design Festival odbędzie się pod hasłem nie_koniec / un_end i jest częścią oficjalnego programu wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Odzwierciedla podejście do designu jako procesu: otwartego, niedomkniętego, w którym liczy się zarówno eksperyment, jak i refleksja nad zmieniającym się światem.

Reklama

Przestrzeń poszukiwań

Łódź Design Festival zajmuje się próbą syntezy wiedzy o wzornictwie, projektowaniu przestrzeni oraz materiałów, łącząc różne dyscypliny, media i perspektywy. Prezentowanie szeroko rozumianych inicjatyw kulturalnych rzadko ogranicza się do jednego celu czy konkretnego rozwiązania, lecz raczej otwiera przestrzeń do refleksji, regularnej analizy branż kreatywnych, ich możliwości i wyzwań, przed jakimi stają.

ŁDF 2025 / Konferencja prasowa / Fot. Marta Strzelczyk
ŁDF 2025 / Konferencja prasowa / Fot. Marta Strzelczyk

ŁDF wytycza pola do dyskusji, inspirując do poszukiwań i tworząc przestrzeń do refleksji nad rolą współczesnego designu. W kontekście festiwalu nie_koniec / un_end staje się hasłem mobilizującym, podkreślającym rolę kreatywności jako narzędzia do rozwiązywania kluczowych problemów systemowych poprzez nieustanne eksperymentowanie i testowanie różnych rozwiązań, otwarte podejście do różnorodności i nowatorskie formy współpracy.

ARCHIBLOK na ŁDF

Podczas Łódź Design Festival 2025 odbędzie się jubileuszową, 10. edycję ARCHIBLOKU – wyjątkowego wydarzenia poświęconego współczesnej architekturze i urbanistyce.

Wyjątkowa debata towarzysząca 10. edycji Archibloku zgromadzi Aleksandrę Kulińską, Agnieszkę Labus, Magdalenę Milert, Jakuba Szczęsnego i Marcina Wojciecha Żebrowskiego, którzy wraz z moderatorem, Filipem Springerem, podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniami i ideami zmieniającymi sposób, w jaki postrzegamy projektowanie przestrzeni w nieustannie ewoluującym świecie. Wspólnie spróbują również znaleźć kluczowe wyznaczniki miast przyszłości.

Laureaci must have 2025!

Ponad dekadę i pół temu zainicjowano plebiscyt, który dziś uchodzi za jedno z najważniejszych wyróżnień w polskim wzornictwie. W jubileuszowej edycji must have Rada Ekspercka nagrodziła 65 wyjątkowych produktów.

W gronie 65 tegorocznych laureatów znalazły się zarówno obiekty codziennego użytku, jak i produkty zaawansowane technologicznie, edytorskie czy kolekcjonerskie. Reprezentują one różne dziedziny – od mebli i oświetlenia, przez tekstylia czy ceramikę, po aplikacje mobilne i systemy komunikacji wizualnej. Wśród projektantów i marek wyróżnionych znakiem jakości znaleźli się m.in. Aleksandra Kujawska („Flowers”), Grynasz Studio (Frame i Nebula dla KLEIBER, La Roche dla Bizzarto), Maja Ganszyniec (m.in. Litt i Anker dla Balma), Aleksandra Żeromska (The Forest Spirits, Kafle Królik), Joanna Dobkowska („I Believe In Paper”), Tomasz Augustyniak (kolekcje dla Venve), a także LABRA, Fameg, Mudita, Koots czy Motiv Home.

Reklama

Wyróżnienia must have 2025 zostaną wręczone podczas uroczystej gali 24 maja, a wystawa pozostanie dostępna przez cały czas trwania Łódź Design Festival – od 20 do 25 maja. Pełna lista wszystkich dotychczasowych laureatów plebiscytu dostępna jest w specjalnym katalogu online lodzdesign.com/musthave/katalog.

ŁDF2025, make me!, ~1 hour collection, projekt: Yara Abu Aataya
ŁDF2025, make me!, ~1 hour collection, projekt: Yara Abu Aataya
ŁDF2025, make me!, Caleo – gotowanie przyjazne środowisku, projekt: Weronika Karska
ŁDF2025, make me!, Caleo – gotowanie przyjazne środowisku, projekt: Weronika Karska
Reklama
Reklama
Reklama