Reklama

Obejrzeć i kupić będzie można setki prac z dziedziny malarstwa, rzeźby, grafiki, rysunku, tkaniny, ceramiki artystycznej czy fotografii. Nowością będą asamblaże, reliefy i instalacje. Nie zabraknie wystaw specjalnych, wykładów i spotkań z artystami światowej sławy oraz warsztatów kreatywnych dla dzieci.

Reklama

Spotkania ze sztuką

Artshow to wystawa, która zachęca nie tylko do spotkań ze sztuką, ale też odkrywania nowych miejsc na artystycznej mapie stolicy. Po Fabryce Norblina, kamienicy Karskich i budynku HOP przyszedł czas na Bohemę na ulicy Szwedzkiej 22 i 26. Ten kompleks budynków po dawnej fabryce Pollena Uroda, dzięki rewitalizacji przeprowadzonej przez firmę OKAM, zyskał nową tożsamość i loftowy look.

Kasia Davies. Plotkary w odwrocie

Historyczne, ceglane budynki zestawiono z nowoczesnymi „szklanymi domami” oraz kameralnym budownictwem mieszkaniowym. W efekcie powstał unikalny koncept urbanistyczny łączący historię z teraźniejszością. Wiosenna edycja Artshow odbędzie się tam w dwóch przestrzeniach: nowoczesnym budynku z betonu i szkła oraz zabytkowym ceglanym, zwanym Glicerynownią.

Karolina Kosicka, Obiekt ceramiczny
Karolina Kosicka, Obiekt ceramiczny

Fabryka Sztuki Dostępnej

„Piąta odsłona Artshow przebiegnie pod hasłem Fabryka Sztuki Dostępnej, do czego bez wątpienia przyczyniło się miejsce, w którym organizujemy wystawę. Bohema powstała dzięki wizji twórców, którzy szanując tradycję, umieli wnieść do historycznych przestrzeni po fabryce kultowej Polleny Urody ducha nowoczesności. Powstało niezwykłe, inspirujące miejsce, idealne jako tło dla sztuki. Stu kilkudziesięciu twórców z całej Polski przedstawi tam setki swoich prac z dziedziny malarstwa, rzeźby, grafiki, rysunku, fotografii, akwareli, tkaniny i ceramiki artystycznej. Nowością będą asamblaże, reliefy i instalacje. W przeważającej większości będą to prace artystów, którzy działają niezależnie, wielu z nich dopiero zaczyna karierę, choć są i tacy, którzy zdobyli uznanie kolekcjonerów i mają już silną pozycję na rynku sztuki” – zdradza Ewa Mierzejewska, pomysłodawczyni i organizatorka Artshow.

Spotkania z artystami, którzy przez cały czas trwania Artshow będą zapoznawać zwiedzających ze szczegółami swojej pracy, są znakiem rozpoznawczym wystawy, podobnie jak panele dyskusyjne i wykłady ekspertów. W programie Artshow nie zabranie również pokazów malowania i rzeźbienia na żywo, czyli Live Art. Przy poprzednich edycjach imprezy cieszyły się one takim zainteresowaniem publiczności, że w Bohemie program Live Art jeszcze nabierze rumieńców. Ciekawi tajników warsztatu twórców będą mogli podpatrywać ich przy pracy przez cały czas trwania wystawy.

Nastazja Staniszewska, Krew i woda, z serii Moja więź z Fridą Kahlo
Nastazja Staniszewska, Krew i woda, z serii Moja więź z Fridą Kahlo

Wystawy, które trzeba zobaczyć

Nowością majowej Artshow 5 będzie wystawa prac studentów i absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Wzornictwa pod symbolicznym hasłem „Czy sztuka i design uratują świat?” Na odwiedzających czekać będą odważne projekty, za pomocą których autorzy zabiorą głos w dyskusji o problemach współczesnego świata. Młodzi twórcy sięgną po tematy zrównoważonego rozwoju, ekologii, wykluczeń, czy problemów emocjonalnych wywołanych tempem życia, a kontynuacją ich prac będzie panel dyskusyjny o tym samym tytule.

Na odwiedzających czekać również będzie wystawa specjalna prac Witolda Zandfosa francusko-polskiego artysty, znanego i nagradzanego architekta, który obecnie poświęca się malarstwu. Na Artshow będziemy mieli rzadką okazję, by obejrzeć i kupić (!) jego prace malarskie z kilku najbardziej znanych cykli.

Miłośnicy designu z pewnością nie ominą premierowej wystawy nowej marki meblowej Tomka Rygalika – Loope. Wytwarzane z materiału pozyskiwanego z recyklingu, reprezentują ideę „cyrkularnego designu” – każdy obiekt może być w przyszłości przekształcony w inny.

Witold Zandfos, Z cyklu Życie inuitów
Witold Zandfos, Z cyklu Życie inuitów

Dzieci i sztuka

Artshow nie zapomni także o najmłodszych. Z okazji Dnia Dziecka dzieci i młodzież dla lat 16 mają wstęp wolny na wystawę i mogą wziąć udział w specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach kreatywnych i zajęciach plastycznych prowadzonych przez wydawnictwo Dwie Siostry, znane z książek, które rozwijają inteligencję i twórcze myślenie.

Tamara Łempicka we wspomnieniach

Wisienką na torcie atrakcji wiosennej edycji Artshow będzie spotkanie z Marisą de Lempicką, prawnuczką malarki Tamary Łempickiej. Będzie można wysłuchać jej opowieści o słynnej prababci, a także osobiście porozmawiać, bo po wykładzie Marisa będzie podpisywać książki na stanowisku firmy Vitkacy.com, która jest organizatorem spotkania.

To tylko część atrakcji z bogatego programu artystycznego związanego ze sztuką współczesną. Kolejne Artshow ujawni już wkrótce.

Lista artystów biorących udział w wydarzeniu oraz szczegółowy program Artshow na stronie artshowevents.pl.

Anna Jarzymowska, Obraz abstrakcyjny
Anna Jarzymowska, Obraz abstrakcyjny
Joanna Stachowska, Rzeźba
Joanna Stachowska, Rzeźba

Partnerzy Artshow 5: Afi Home Metro Szwedzka, Bohema Strefa Praga, Deer Design, Domoteka, Dwie Siostry, Fruitorchard by Miastkowska, Groda, Laufen, Odyssey, Okam. Royal Talens

Reklama

ARTSHOW – FABRYKA SZTUKI DOSTĘPNEJ
Miejsce: Bohema, ul. Szwedzka 22 i 26
Data: 31 maja/1 czerwca 2025 r.
Godziny otwarcia:
Sobota 31 maja: 10:00-21:00
Niedziela 1 czerwca 10:00-20:00

Anna Sobczak, Sparrows on forsythia, 2022
Łukasz Olek, White Noise
Malina Wieczorek, Akt Kobieta i Saturn
Malina Wieczorek, Akt Kobieta i Saturn
Reklama
Reklama
Reklama