Reklama

Kunszt jest programem dedykowanym twórcom i twórczyniom, a jego celem jest stworzenie przestrzeni do rozwoju nowatorskich koncepcji i eksperymentalnej pracy z materiałem, zachęcając do poszukiwań twórczych i realizacji autorskich pomysłów. Prowadzi go Fundacja Rodziny Staraków, która działa od 2008 roku, koncentrując się na wspieraniu młodych, utalentowanych osób.

Reklama

Nowe rzemiosło

W kończącej się edycji zadaniem uczestników było stworzenie obiektu schówkowego – funkcjonalnego dzieła sztuki użytkowej w formie zamykanego mebla domowego, przeznaczonego do przechowywania i organizowania przedmiotów. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano modele finalistów oraz zwycięski projekt serwantki autorstwa Zofii Sobolewskiej.

Podczas podsumowania II edycji Programu Kunszt członkowie Kapituły Konkursowej: Ewa Klekot (antropolożka kultury i wykładowczyni), Piotr Korduba (historyk sztuki i wykładowca akademicki), Paweł Grobelny (projektant i wykładowca akademicki) i Michał Zaborowski (artysta malarz), z różnych perspektyw poruszyli temat relacji sztuki i rzemiosła, a także przybliżyli temat ubiegłorocznego zadania konkursowego, jakim był obiekt schówkowy.

Relacja między człowiekiem a sprzętem ma niezwykłą moc redefiniowania przestrzeni i zmieniania funkcji pomieszczeń. Bardzo często to właśnie przedmioty do przechowywania kształtują sposób, w jaki organizujemy wnętrza. Od zawsze wkładano ogromny wysiłek w tworzenie obiektów, które mają nie tylko funkcję użytkową, ale także „wnętrze” i „duszę” – jak serwantka Zofii Sobolewskiej.
Piotr Korduba, historyk sztuki

Projekt Zofii Sobolewskiej

Laureatką II edycji Programu Kunszt została Zofia Sobolewska, autorka projektu serwantki. Kapituła Programowa doceniła mistrzowskie opanowanie przez twórczynię techniki intarsji słomą. Precyzyjne zdobienia zostały zestawione z ludowym akcentem – litym drewnem, ręcznie obrabianym przy użyciu tradycyjnych narzędzi, takich jak stare strugi i dłuta.
Finalistami Programu Kunszt edycji 2024 zostali: Maciej Jelski z projektem Kabinetu NH_3 oraz Konstanty Stajniak z obiektem schówkowym Szuflandia.

fot: Pospieszni
fot: Pospieszni

Rusza III edycja programu Kunszt

Podczas finału II edycji Programu Kunszt ogłoszono kolejną, III edycję konkursu, której hasłem przewodnim jest „Zasłona/Odsłona”, a jej mottem jest zdanie: „Co odsłonięte – pozostaje niewidoczne, a to co zasłonięte – wyraźnie widać.”

Reklama

Celem III edycji konkursu jest stworzenie obiektu sztuki użytkowej, który poprzez zasłanianie i odsłanianie wpływa na organizację i odbiór przestrzeni. Może to być pojedynczy przedmiot, seria elementów lub instalacja wprowadzająca nowe podziały i relacje we wnętrzu. Poszukiwane są projekty, które nie tylko zmieniają układ przestrzeni, ale także grają światłem, fakturą i kolorem, angażując odbiorców.

Reklama
Reklama
Reklama