Reklama

Wystawa „East-East. Wystawa sztuki współczesnej z Japoni” potrwa od 26.04.2025 do 10.08.2025. Prezentowane będą na niej prace współczesnych artystek i artystów, takich jak Mami Kosemura, Mitsuo Kim, Rui Mizuki, Tomoko Sauvage, Ewelina Skowrońska oraz Urara Tsuchiya. Większość z nich żyje na Wschodzie, niektórzy łączą światy Wschodu i Zachodu. Będzie to możliwość poznania innego Wschodu. Prezentowane prace kwestionują stereotypy i podziały. Udowadniają, że granice między kulturami i tradycjami są płynne.

Reklama

Wschód i Zachód

Czym właściwie jest dla nas Wschód? Paweł Pachciarek, kurator wystawy „East-East. Wystawa sztuki współczesnej z Japonii” zaznacza, że dla wielu osób jest nim wszystko to, co znajduje się poza granicami Zachodu. Jednak to nie tylko geografia, a zbiór tradycji, historii i doświadczeń; tajemnicza, intrygująca mozaika. Dla jednych jest Egzotycznym Orientem, pełnych duchowości, dla drugich zacofanym światem, który w obliczu dynamicznego rozwoju Zachodu pozostaje daleko w tyle. Ekspozycja obala te stereotypy. To przestrzeń dialogu, w której przestają obowiązywać proste podziały.

Wschód to nie tylko geografia, ale także sposób myślenia i doświadczania rzeczywistości. Wystawa East-East podkreśla tę wielowymiarowość, ukazując sztukę jako narzędzie dialogu i redefinicji tożsamości.

RUI MIZUKI P4, Pioneer plants printing projects, 2025
RUI MIZUKI
P4, Pioneer plants printing projects, 2025

Wschód mówi własnym głosem

„Wschód i Zachód nie są odrębnymi światami” – pisał Octavio Paz. „To bieguny tej samej rzeczywistości”. Artyści, których prace będą ukazane podczas wystawy mówią wieloma głosami, które przez lata były marginalizowane, spychane na bok w imię dominującej narracji. Ich prace to opowieści o zapominanych historiach, symbole złamania panujących stereotypów i elementy łączące przyszłość z teraźniejszością. Wschód nie jest tylko kierunkiem na mapie. To narzędzie dialogu, które służy do redefinicji tożsamości. To dynamiczna rzeczywistość, która jest częścią także naszej historii.

East-East to wystawa, która skłania do refleksji nad tym, czym jest Wschód – jako przestrzeń, idea i doświadczenie. Zachęca do redefinicji granic, podważania schematów i dostrzeżenia, że Wschód to nie odległy konstrukt, lecz żywa, dynamiczna rzeczywistość, będąca częścią naszej wspólnej historii i współczesności.
Paweł Pachciarek, kurator wystawy
Reklama

Podczas wystawy będzie można zatopić się refleksji nad pracami Tomoko Sauvage, która w ramach East-East scala czas, dźwięk i materię w dziele Buloklok. Nawiązuje ono do tradycyjnych japońskich zegarów kadzidłowych z okresu Edo (1603–1868) odmierzających czas spalającymi się liniami kadzidła. Ekspozycja obejmuje także m.in. ceramikę, wideo, fotografię i performance, których twórczynią jest Urara Tsuchiya, oraz dzieła Mitsuo Kim. To artysta wizualny, który zaprezentuje instalację z łodzią, będącą metaforą podróży, migracji i poszukiwania własnego miejsca.

Reklama
Reklama
Reklama