Architektura odpowiedzialności. Wystawa Jakuba Szczęsnego w Gdyni i Wrocławiu
Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Architektury we Wrocławiu zapraszają na wystawę prezentującą sylwetkę jednego z najciekawszych współczesnych architektów – Jakuba Szczęsnego. Wszechstronna twórczość artysty pozwoli pogłębić zagadnienie, które stawia on w centrum uwagi większości swoich projektów – dizajn i społeczeństwo.

Na wystawie zobaczymy, w jaki sposób architektura przenika się z dizajnem oraz co ciekawego może powstać na ich styku. W centrum uwagi staną mikrodomy projektu Szczęsnego, szczególnie popularne w czasie pandemii. Podczas tej podróży, warto zadać sobie kilka pytań: czy faktycznie jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej i więcej przestrzeni. A może warto, dla wspólnego dobra, powiedzieć „nie” nadmiernej konsumpcji?
Dom Kereta i inne
Ekspozycja zestawia ze sobą unikatowy Dom Kereta i powtarzalne (choć możliwe do dostosowania do indywidualnych potrzeb) mikrodomki modułowe, by poruszyć temat minimalizmu i ograniczenia jako istotnych społecznie wartości. Buduje ciekawe napięcie między architekturą i dizajnem – instalacjami Jakuba Szczęsnego w przestrzeni publicznej, które są w zamyśle architekturą w działaniu, rodzajem performansu. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na społeczny wymiar projektowania.


Ważne pytania
Otaczają nas zaprojektowane rzeczy i przestrzenie: przedmioty, urządzenia techniczne, budynki, miasta. Co to jednak w praktyce dla nas oznacza? Czy dizajn ma wpływ na nas samych, na społeczeństwo, którego jesteśmy częścią? Czy projektując przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń publiczną, można projektować relacje, zmieniać myślenie odbiorców i czynić ich bardziej świadomymi obywatelami?
Pokazywanie elementu 1 z 5











Na każde z tych pytań, warto znaleźć odpowiedź, skupiając uwagę na projektowaniu jako narzędziu, które integruje społeczeństwo, poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i dba o jego zrównoważony rozwój. Władze Muzeum Gdyni i Muzeum Architektury we Wrocławiu wyrażają nadzieję, że zwrócenie uwagi na to jak dizajn „działa” w przestrzeni publicznej okaże się dla szczególnie intrygujące. W końcu dotyczy każdego z nas. Projektowanie nie jest społecznie obojętne. Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, m. in. film o projektancie oraz polsko angielski katalog w wersji online.
1 z 2

2 z 2

Kuratorka: Anna Śliwa
Organizatorzy: Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Architektury we Wrocławiu