Reklama

Na wystawie zobaczymy, w jaki sposób architektura przenika się z dizajnem oraz co ciekawego może powstać na ich styku. W centrum uwagi staną mikrodomy projektu Szczęsnego, szczególnie popularne w czasie pandemii. Podczas tej podróży, warto zadać sobie kilka pytań: czy faktycznie jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej i więcej przestrzeni. A może warto, dla wspólnego dobra, powiedzieć „nie” nadmiernej konsumpcji?

Reklama

Dom Kereta i inne

Ekspozycja zestawia ze sobą unikatowy Dom Kereta i powtarzalne (choć możliwe do dostosowania do indywidualnych potrzeb) mikrodomki modułowe, by poruszyć temat minimalizmu i ograniczenia jako istotnych społecznie wartości. Buduje ciekawe napięcie między architekturą i dizajnem – instalacjami Jakuba Szczęsnego w przestrzeni publicznej, które są w zamyśle architekturą w działaniu, rodzajem performansu. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na społeczny wymiar projektowania.

Jakub Szczęsny, Dom na Siekierkach, fot. Anna Bortniczuk
Jakub Szczęsny, Dom na Siekierkach, fot. Anna Bortniczuk
Jakub Szczęsny, instalacja Piąta Przestrzeń, Liebling Haus, fot. Yael Schmidt
Jakub Szczęsny, instalacja Piąta Przestrzeń, Liebling Haus, fot. Yael Schmidt

Ważne pytania

Otaczają nas zaprojektowane rzeczy i przestrzenie: przedmioty, urządzenia techniczne, budynki, miasta. Co to jednak w praktyce dla nas oznacza? Czy dizajn ma wpływ na nas samych, na społeczeństwo, którego jesteśmy częścią? Czy projektując przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń publiczną, można projektować relacje, zmieniać myślenie odbiorców i czynić ich bardziej świadomymi obywatelami?

Na każde z tych pytań, warto znaleźć odpowiedź, skupiając uwagę na projektowaniu jako narzędziu, które integruje społeczeństwo, poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i dba o jego zrównoważony rozwój. Władze Muzeum Gdyni i Muzeum Architektury we Wrocławiu wyrażają nadzieję, że zwrócenie uwagi na to jak dizajn „działa” w przestrzeni publicznej okaże się dla szczególnie intrygujące. W końcu dotyczy każdego z nas. Projektowanie nie jest społecznie obojętne. Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, m. in. film o projektancie oraz polsko angielski katalog w wersji online.

Reklama

Kuratorka: Anna Śliwa
Organizatorzy: Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Architektury we Wrocławiu

Reklama
Reklama
Reklama