Najsłynniejszy fowista XX wieku. Henri Matisse: mistrz koloru, który nadal inspiruje
Wielcy artyści swobodnie wymykają się z muzeów, wykraczają poza ramy obrazów i wnikają do wyobraźni innych twórców. A gdy z inspiracji wielkim mistrzem powstają rzeczy codzienne, określenie sztuka użytkowa nabiera o wiele głębszego znaczenia. Tak z pewnością jest, gdy mowa o Henrim Matisse.

Henri Matisse to jeden z najważniejszych artystów XX wieku, który na zawsze odmienił świat sztuki. Był mistrzem koloru, światła i formy. Stał się liderem fowizmu. Jego dziedzictwo do dziś inspiruje i ożywia wnętrza, modę oraz grafikę.
Matisse; mistrz koloru
Nie był cudownym dzieckiem jak młodszy od niego o 12 lat Picasso. Najsłynniejszy fowista jako malarz zadebiutował dość późno; wcześniej studiował prawo. Był jednak zdeterminowany, jakby chciał nadgonić stracony wcześniej czas. Zgłaszał się więc na wszelkie wystawy i nie zrażały go liczne odmowy.
Początki wybitnego artysty nie były w najmniejszym stopniu tak kolorowe ani tak świetliste jak jego prace. Z Picassem połączyła go szczególna relacja. Każdy z nich dostrzegał geniusz drugiego. Rozmawiali na początku poprzez obrazy – jakby dwóch artystów prowadziło przez kilkadziesiąt lat dyskusję w nieznanym dla innych języku. Ta mieszanka rywalizacji i szacunku w niezwykły sposób rozwijała każdego z nich. Matisse, tak jak Picasso, był za życia uznanym i cenionym artystą.
1 z 1

Na przekór chorobie
Pracował bardzo intensywnie. Gdy po ciężkiej operacji choroba przykuła go do łóżka i nie mógł stać przy sztalugach, zaczął tworzyć kolaże złożone z wycinanek, radosne, pogodne i harmonijne w wyrazie. Twierdził, że „praca jest w stanie wyleczyć wszystko”. Powiedział także: „Zawsze staram się ukryć moje osobiste wysiłki. Mam nadzieję, że wszystkie moje prace posiadają lekki i przyjemny powiew wiosny, nie zdradzając, jak wiele pracy mnie niejednokrotnie kosztowały”.
Kolekcja La Musique, Maisson Matisse
Zainspirowana obrazem La Musique (1939) kolekcja 14 glinianych elementów. Składa się z czterech półmisków, trzech butelek, sześciu talerzy i dzbanka, które przenoszą czerwone, zielone i niebieskie bloki z oryginalnego dzieła w trójwymiarowość.

Tapeta Été-indien, Maison Matisse, proj: Cristina Celestino
Zielona designerska tapeta Été-indien charakteryzuje się efektami tekstury, nadając jej wrażenie niemal trójwymiarowej. Stworzona we współpracy z włoską projektantką Cristiną Celestino. Łączy w sobie motywy graficzne i organiczne.

Tapeta Muse Lane, katezarembacompany.com
Muse Lane obejmuje zarówno żywe, jak i ciemniejsze, bardziej stonowane kolory. Warianty są drukowane na papierze z certyfikatem FSC.
1 z 1

Lampa Orbital, proj. Ferrucio Laviani, prod. Foscarini,Fabryka Form
Lampa podłogowa Orbital o konstrukcji, która opiera się na metalowym, lakierowanym stelażu. Przymocowane są do niego szklane dyski o różnych kształtach i rozmiarach, przez co rozwiązanie ma futurystyczny charakter.

Dywan Hélène, The Rug Company
Zainspirowany paletami Henriego Matisse’a. Powierzchnię dywanu Hélene otacza jedwabna obwódka utworzona techniką ciętego włosia. Projekt, tkany ręcznie przez rzemieślników, kontrastuje żywe odcienie z neutralną wełnianą bazą.

Misa Matisse, March
Głęboki, ręcznie malowany błękit inspirowany słynnym rysunkiem malarza Henriego Matisse'a. To ręcznie robione naczynie w wiosce Tunis w oazie Fayoum, na południe od Kairu w Egipcie.
Wazon „Matisse Face”, INI Ceramique
To model wykonany z wysokiej jakości kamionki i wypalony w temperaturze 1250°C. Zewnętrzna strona podkreśla surową, naturalną fakturę gliny, ozdobioną ręcznie malowanymi motywami podszkliwnymi w kolorze czarnym, starannie nakładanymi pędzlem przed pierwszym wypaleniem.
1 z 1
