Estetyka renesansu w nowoczesnym wnętrzu. Inspiracje twórczością Albrechta Dürera
To mistrz detali, perfekcjonista, artysta i grafik. Esteta do potęgi i najwybitniejsza postać dwóch światów: średniowiecza i renesansu. Jego dorobek artystyczny do dziś fascynuje historyków sztuki, a także inspiruje aktualnych twórców.

Jego słynne ryciny, jak „Melancholia I” czy „Rycerz, śmierć i diabeł”, to nie tylko arcydzieła sztuki. To opowieści zamknięte w kreskach. We współczesnym projektowaniu wnętrz coraz bardziej docenia się wartości, które reprezentował Dürer: umiarkowanie, naturalność, symbolikę oraz świadome operowanie przestrzenią. To dlatego kolekcja dekoracji i przedmiotów inspirowanych twórczością Dürer jest tak duża.
Od złotnika do malarza
Jeden z najsłynniejszych artystów przełomu średniowiecza i renesansu urodził się w rodzinie znakomitego norymberskiego złotnika jako jedno z osiemnaściorga dzieci. Uzdolniony manualnie, pomagał ojcu w warsztacie. Miał jak senior rodu zostać złotnikiem. W ramach nauki trafił do malarza Michaela Wolgemuta i szybko okazało się, że talent ucznia jest potężny.
Młody Albrecht Dürer terminował jeszcze w kilku pracowniach artystów, zrozumiał jednak, że pragnie w życiu czegoś więcej. Poślubił wprawdzie za namową ojca młodziutką Agnes Fey, ożenek nie sprawił jednak, że Dürer zapragnął statecznego, mieszczańskiego życia. Wyjechał dwa razy na długo do Italii. We Włoszech czuł się wspaniale – chłonął idee, kontemplował, analizował. Był jednym z pierwszych nowożytnych artystów Północy zajmujących się tworzeniem teorii sztuki.
Spuścizna Dürera
Ciekawy świata humanista rozwijał się na wielu polach. Pozostawił po sobie potężną spuściznę: 100 miedziorytów, 250 drzeworytów, około 1000 rysunków, około 70 obrazów, traktaty, zapiski i listy. Autoportrety, z których pierwszy wykonał jako 13-latek, ukazują rozwijający się talent, te późniejsze pychę młodego artysty i przystojnego mężczyzny, a wraz z upływem czasu stają się zapisem nieuchronności przemijania.
Jego rysunki i obrazy przyrody zdradzają wielką miłość do natury i wiarę w jej moc. Wkład Dürera w rozwój miedziorytu i drzeworytu trudno przecenić, a jego dzieła mają wielką siłę oddziaływania, niezmiennie inspirując kolejne pokolenia twórców.
Tapeta mural Rhino, proj. Patel Studio, prod. Architects Paper, archiproducts.com
Tapeta ścienna "RHINO" od Architects Paper to cyfrowo drukowana dekoracja, będąca częścią kolekcji Walls by Patel. Zaprojektowana przez Patel Studio.

Skarpetki, musearta.pl
Skarpety MuseARTa Albrecht Dürer łącząc w sobie elementy sztuki i codziennego użytku. Inspiracją dla ich wzoru są słynne "Ręce złożone do modlitwy".

Torba LOQI, enyoart.pl
Pojemna i stylowa torba LOQI wykonana jest z materiałów pochodzących z recyklingu. Umieszczona na niej grafika nawiązuje do słynnej ryciny "Rhinocerus" autorstwa Albrechta Dürera z 1515 roku.
1 z 1

Tapeta Rhinoceros, photowall.pl
Dekoracja ścienna przedstawiająca słynny drzeworyt Albrechta Dürera z 1515 roku, ukazujący nosorożca. To tapeta szwedzkiej marki Photowall.

Poszetka "Czterej jeźdźcy Apokalipsy", poszetka.com
Poszetka „Czterej jeźdźcy Apokalipsy” to ekskluzywny dodatek męskiej garderoby, inspirowany słynnym drzeworytem Albrechta Dürera z 1498 roku. Wykonana z wysokiej jakości mieszanki materiałów.
1 z 1

Poduszka Młody zając Albrecht Dürer, szyjemysztuke.pl
Poduszka „Młody zając” to elegancki dodatek do wnętrz, inspirowany słynną akwarelą Albrechta Dürera z 1502 roku, przedstawiającą młodego zająca.

Zegar ścienny, arthousefashion.pl
Zegar ścienny „Albrecht Dürer” od Art House Fashion to elegancki element dekoracyjny inspirowany twórczością niemieckiego mistrza renesansu. Tarcza zegara prezentuje reprodukcję jednego z dzieł Dürera.
1 z 1
