Weneckie Biennale to jedna z najpopularniejszych imprez na świecie poświęcona sztuce współczesnej. 59. La Biennale di Venezia oficjalnie startuje już jutro, 23 kwietnia i potrwa do listopada 2022. W Pawilonie Polskim reprezentuje nas wystawa "Przeczarowując świat" Małgorzaty Mirgi-Tas. 

Małgorzata Mirga-Tas 

- Małgorzata Mirga-Tas to obecnie jedno z najgłośniejszych nazwisk polskiego świata sztuki, zyskujące coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej. Polsko-romska artystka i aktywistka, która reprezentuje Polskę na Biennale Sztuki 2022, w swojej twórczości kwestionuje dyskryminujące stereotypy i prezentuje wnikliwy, pozbawiony uprzedzeń obraz romskiej społeczności oraz zwraca uwagę na rolę, jaką w historii Romów odegrały kobiety - czytamy w komunikacie prasowym Pawilonu Polskiego. Małgorzata Mirga-Tas urodziła się w Zakopanem w 1978 roku. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Rzeźby. 

"Przeczarowując świat" w Pawilonie Polskim w Wenecji

Goście Pawilonu Polskiego w Wenecji obejrzą monumentalną instalację artystki. Składa się na nią dwanaście wielkoformatowych tkanin nawiązujących do słynnego cyklu fresków z renesansowego Palazzo Schifanoia. Nazwa willi z włoskiej Ferrary we Włoszech pochodzi od wyrażenia „schivar la noia”, czyli ucieczka od nudy. Znajdujące się na ścianach budynku malowidła przedstawiają wizerunki bogów olimpijskich, znaków zodiaku i dekanów oraz sceny z życia dworu w ówczesnej Ferrarze. Zainspirowane freskami tkaniny Małgorzaty Mirgi-Tas podzielone są na trzy poziome części. Górny pas przedstawia dzieje wędrówek Romów po Europie. Środkowy pas to archiwum romskiej historii budowane z kobiecej perspektywy, dolny pas to dwanaście obrazów ukazujących współczesne życie codzienne w rodzinnej wsi artystki, Czarnej Górze i w miejscach, z którymi związana jest Mirga-Tas. Artystka czerpie z fresków w Palazzo Schifanoia, ale dokonuje przemiany kluczowych dla europejskiej historii sztuki motywów. Wpisuje w nie przedstawienia kultury polsko-romskiej i odwraca stereotypową narrację.

Kuratorami wystawy są Wojciech Szymański i Joanna Warsza. Przy okazji wydarzenia powstanie także dokument poświęcony artystce. Za reżyserię odpowiada Anna Zakrzewska.  

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy