Mieszkańcami tego niedużego i urokliwego mieszkania na krakowskim Starym Podgórzu są Jagoda – wyjątkowo twórcza dziewczyna – i Kusy, ciekawski jamnik, lat 13. Jagoda pracuje w branży kreatywnej, a po pracy też nie próżnuje: pisze opowiadania i scenariusze, założyła markę Psia Mość, która zajmuje się tkaninowymi dodatkami dla psów. W ofercie Psiej Mości wielbiciele czworonogów znajdą złotą muszkę czy apaszkę w szkocką kratę.

Styl i charakter
Jagoda ma mnóstwo pomysłów i rozpiera ją twórcza energia. Myśląc o własnym M, na pewno nie wyobrażała sobie sterylnych, minimalistycznych wnętrz pozbawionych koloru. Jeśli „człowiek to styl”, to ona na pewno nie jest takim chłodnym stylem. Do współpracy przy projekcie wnętrza zaprosiła Magdę Milejską z pracowni Odwzorowanie. Motto Odwzorowania, które jest także platformą grupującą starannie wyselekcjonowane aukcje, brzmi: „Projektujemy wnętrza, których najważniejszym elementem jest osobowość właścicieli”.
I rzeczywiście, pełne światła, plam intensywnych kolorów i perełek vintage mieszkanie znakomicie oddaje charakter, styl życia i barwną osobowość swojej właścicielki. Jest wygodne nie tylko dla Jagody, ale też dla Kusego, który uwielbia kontrolować przebieg wydarzeń ze swojego ulubionego punktu obserwacyjnego – łóżka w sypialni. Salon jest otwarty na kuchnię i widać z niego wnętrze sypialni. Strefy dzienna i nocna sąsiadują ze sobą  (są położone równolegle po dwóch stronach jednej ściany) i płynnie się przenikają. Gdy domowników nie ma zbyt wielu, to bardzo wygodne rozwiązanie, które daje wrażenie większej przestrzeni niż w przypadku oddzielonych korytarzem i wydzielonych pomieszczeń.

Na białym tle: vintage i IKEA
We wnętrzach na tle bieli świetnie prezentują się zdobycze vintage, które Jagodzie pomagała wybrać Magda (komoda, barek, biurko, kwietniki pochodzą z aukcji internetowych wyselekcjonowanych i prezentowanych na Odwzorowanie.pl). Sofa, stół, lampa w sypialni, łóżko, szafa, drabinka w łazience to z kolei meble i dodatki z IKEA. Budżet nie był zbyt duży, dlatego dziewczyny starały się starannie wybierać przedmioty w niesztampowych kolorach, kształtach czy o ciekawym pochodzeniu.

Pomysły autorskie
Jagoda i Magda zrezygnowały z części szafek kuchennych na rzecz dwóch otwartych półek, na których pyszni się kolekcja polskiego szkła z lat 50., 60. I 70 ubiegłego wieku, m.in. to z kolekcji Asteroid autorstwa Jana Sylwestra Drosta (jesteśmy w redakcji wielkimi miłośniczkami tych kruchych polskich skarbów). Kuchnia nie musiała być duża i stanowić wyraźnie oddzielonej strefy. Ważny był natomiast stół, dookoła którego można usiąść, przyjmować przy nim gości i czuć się jak w strefie wypoczynkowej, a nie tylko jadalnianej. Kiedy Jagoda wprowadziła się do mieszkania i zobaczyła zieleń za oknem sypialni, uznała, że to idealne miejsce do pisania, dlatego w tym pokoju pojawiło się też biurko. Granatowy pas lamperii, który nadaje sypialni nietuzinkowy charakter, to niedrogi i bardzo prosty sposób na dużą zmianę. Magda mówi: „Pas lamperii, szerokie przejście między pokojami, rozeta na suficie w salonie czy marmur w kuchni były takim mrugnięciem oka w kierunku historycznych podgórskich kamienic. Są jednak subtelne i tylko sygnalizują położenie mieszkania, a nie stanowią jego sztucznej scenografii."

Zaglądamy do mieszkania Jagody i Kusego! GALERIA>>>>
 

Tekst: Ela Stasiak