we. beauty of diversity to wspólny projekt polskiej projektantki szkła Agnieszki Bar i litewskiej projektantki mody Juliji Janulaitytė, powstały w ramach tegorocznego Design Week Lithuania, który rozpoczyna się już w ten weekend. 

Zaangażowana społecznie wystawa ma szansę stać się jednym z najciekawszych wydarzeń podczas litewskiej imprezy. Ma być przestrzenią obserwacji tolerancji i społecznych reakcji na różnorodność.

Autorki badają relacje między ubraniami, a kształtami ludzkiego ciała oraz zależności pomiędzy formami unikatowych szklanych przedmiotów, a kształtami liści. Bar i Janulaitytė nadają jednakowe znaczenie każdej z form. Zestawiają rożne kobiece postaci (o odmiennych kształtach ciała i noszących to samo ubranie) z kolekcją szklanych przedmiotów oraz liści pochodzących z jednego drzewa. Jak mówią, poszukują w ten sposób odpowiedzi na nastepujące pytania: Czy wartościujemy liście rosnące na jednym drzewie na piękne i brzydkie? Czy jesteśmy krytyczni wobec unikalnych szklanych naczyń, na których pozostały ślady rąk artysty i rzemieślnika? W jaki sposób postrzegamy ludzi z najbliższego otoczenia, którzy nie spełniają naszych standardów „normalności”? Czy oceniając tworzymy nienaturalne podziały? Jakie są granice naszej tolerancji wobec innych ludzi? Czy nie jesteśmy tacy sami jak liście i jak materia w rękach twórcy…?

Agnieszka i Julijia po raz pierwszy spotkały się w 2015 roku, kiedy to nawiązały znajomość i współpracę. We wspólnym projekcie we. beauty of diversity połączyły w jedną opowieść nie tylko wspólne działania, ale co ważniejsze, własne postawy projektowe i facsynacje. Ich zamiarem było m.in.porównanie różnorodności bez dokonywania oceny.

Zachwycająca kolekcja przedmiotów stworzona przez projektantkę Agnieszkę Bar powstała w unikatowym procesie. Akcentuje ona wartość pracy ręcznej, która pozostawia odciski palców i emocje, ujawnia ich pochodzenie, ale także przypomina o naturalnych zasobach i rzemiośle. GALERIA >>>

Design Week Lithuania 2017

WILNO, 1-3.05.2017, CIOP CIOP, Zalgirio 135, otwarcie wystawy 1 maja 18:30.

KŁAJPEDA, 5-7.05.2017 Klaipėdos kultūros fabrikas, Bangų g. 5A, Kłajpeda, otwarcie wystawy 5 maja 17:00

opracowanie: Anna Chwalińska